Bodil Nordjores kling
Foto: Mona Gundersen

Bodil Nordjores kling

Kling er den vanlegaste lefsa på kakebord i Telemark.

Fremgangsmåte

  1. Smør og mjølk blir koka opp, ha i semulegryn og kok ein graut, lat dette småkoke i 10 min, avkjøl 4 min, tak grauten i ein bolle og mjøla til ein fin deig, ikkje for fast!
  2. Tak deigen (nåa) ut på bakstebordet og elt inn passa med mjøl, det er litt varmt (heitt) so du kan gjerne nytte ei deigskrape til å samle deigen med.
  3. Del opp i emne om lag 20 emner. Lag deigemna ferdig.
  4. Legg dei på litt mjøl i hjørna på bakstefjøla, då tek dei seg litt «att» og dei renn ut mellom fingrane og kjevlet ditt.
  5. Denne deigen er veldig lett å baka, lefsene blir veldig møyre med semulegryn, og so er der mindre kveitemjøl, dei blir mjukare og lettar å smørje.
  6. Bløyt med dusjeflaske, legg leivane mellom klede, smør med mjukt og godt smør, strø med sukker til passa søtt. Brett saman (sjå bilete).

Her finner du oppskrifter på kling, mørlefse, nordlandslefse, potetlefse og flatbrød

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Bodil Nordjorde, Lefseboka

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene
+
Tester

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene

Øl som gir champagneassosiasjoner, håndverkssider med klart vinøst preg og gin i ultraklassen, alt norsklaget. Men også andre produkter som fortjener å få en plass i ditt kjøle- eller barskap,

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på
Dagens rett
Hjemmelaget gravlaks

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på

Det tar et par døgn å grave laksen, men da får du mye god mat du med stolthet kan servere. Her er den lettvinte oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her