Cubano sandwich med svineribbe
Apéritif

Cubano sandwich med svineribbe

Cubano sandwich ble verdenskjent igjennom spillefilmen Chef. Orginalt laget på rester av langtidsstekt svin blir den like god med ribberester. Denne sandwichen er så god at du kommer til å lage ekstra mye ribbe neste år, så du får nok til denne oppskriften og.

Fremgangsmåte

Bland sammen ribbefett, appelsinjuice og skall, limejuice, korianderstilker, myntestilker, hvitløksfedd, oregano og spiskummen med en stavmikser eller i en blender. Smak til med salt og pepper.

Varm en stekepanne over middels varme og hell blandingen oppi. Stek ribbeskiver og skinkeskiver i blandingen til de har blitt gyllene. Pensle Ciabattaene på innsiden og utsiden med den restrerende ribbefettblandingen.

Smør bunnen av ciabattaene med sennep. Legg på Jarlsbergskiver, ribbeskiver, skinkeskiver, sylteagurk og toppen av ciabattaen. 

Stek i en stekepanne over middels varme. Bruk en tung stekepanne eller gryte til å presse sandwichene ned. Bruk gjerne boksemat eller annet tungt som vekt. Stek i 3 minutter på hver side, til sandwichene er gyllene og osten har smeltet. Server straks. 

Tips:
Disse sandwichene smaker ekstra godt med marinaden av ribbefett, men det er absolutt ikke nødvendig. 

Her finner du flere oppskrifter som viser hvordan du bruker opp rester av julematen

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mamoiada i det indre av Sardinia har mer enn karneval å by på
+

Mamoiada i det indre av Sardinia har mer enn karneval å by på

I den lille vinregionen Mamoiada, i fjellandskapet i det sentrale Sardinia, berømt for sitt karneval, lages uttrykksfulle håndverksviner av cannonau og den lokale druen granatza. Her er vin ikke bare en drikk, men selve livet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking lørdager kl. 14.30 i Oslo

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!

Er du nysgjerrig på hva som faktisk er forskjellen på musserende viner? Denne ettermiddagen får du muligheten til å smake 6 ulike musserende viner. En perfekt vinsmaking for vennegjengen!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ting smaker bedre enn dampet kveite med syrlige rotgrønnsaker og fondantpoteter
Dagens rett

Få ting smaker bedre enn dampet kveite med syrlige rotgrønnsaker og fondantpoteter

Denne helgen får den guddommelige kveita følge av flotte rotgrønnsaker - som fortsatt holder godt mål. Summen er et skikkelig norsk festmåltid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her