Du må prøve bjørnebær- og yoghurtis
Foto: Mari Svenningsen

Du må prøve bjørnebær- og yoghurtis

Dette er virkelig en deilig yoghurtis. Det er bjørnebærene som gjør susen. Du kan lage den selv om du ikke har iskremmaskin.

Fremgangsmåte

Kok opp sukker og vann. Legg gelatinplatene i bløt i 5 minutter og ha dem deretter i sukkerlaken.

Miks yoghurt og bjørnebær i en foodprosessor og bland dette sammen med sukkerlaken.

Kjør blandingen i en iskremmaskin. Når massen har passe tykk konsistens, heller du isen i former og setter disse i fryseren.

TIPS: Har du ikke iskremmaskin, kan du sette isen rett i fryseren. Husk på å røre i massen hver halvtime. Dette skal gjøres 5-6 ganger for det beste resultatet.
 
TIPS: Legg gjerne hele bjørnebær i formene du skal lage og hell over isen etterpå. Da får du en fin effekt og gode, deilige biter av hele bjørnebær i isen.
 
Former:
Til å fryse porsjonsformer kan du bruke muffinsformer eller aluminiumsformer som man bruker til sjokoladefondant. Pinnen stikkes i isen etter 1 time i fryseren. Lag et lite kutt på siden av formen med en kniv for å stikke inn pinnen.
 

Du kan også fryse massen ned og ha en kule med is mellom to kjeks.

Lyst til å lage en annen iskrem er oppskriftene her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen (tekst og foto)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Indisk krydret tandoori-kylling lager du enkelt på grillen
Dagens rett

Indisk krydret tandoori-kylling lager du enkelt på grillen

Grill og sterke krydder forvandler alminnelige kyllingvinger til saftige smaksbomber i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Når du er lei gin tonic, er en pisco sour det du trenger
+
Ukens drink

Når du er lei gin tonic, er en pisco sour det du trenger

Pisco sour er som navnet antyder en svært frisk drink, og den forfriskende evnen gjør at den passer perfekt også til mat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sammenlign franske klassikere og ungarske viner til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Sammenlign franske klassikere og ungarske viner til en 5-retters meny

Ungarn mot Frankrike, hvilken vin er din favoritt? Denne kvelden inviterer Kullt for å vise deg hvor høy kvalitet ungarske viner faktisk har, sammen med en utrolig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gyros er grekernes svar på rullekebab og  er det perfekte tilskuddet til helgekosen
Dagens rett

Gyros er grekernes svar på rullekebab og  er det perfekte tilskuddet til helgekosen

Om du har tenkt til å ta frem grillen denne helgen eller kose deg innendørs ,er gyros fredags-middagen du har lengtet etter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her