Engelsk sjokoladefugde
Opplysningskontoret for meieriprodukter

Engelsk sjokoladefugde

Den engelske klassikeren fudge, her med sjokolade, er avhengighetsskapende.

Fremgangsmåte

Ha sukker, smør, fløte, melk, sjokolade, kakao og sirup i en tykkbunnet kjele, helst med nonstick belegg. Varm opp blandingen under svak varme og rør med en tre redskap til massen begynner å koke.

Bruk en slikkepott og dra ned alt som ligger på kantene av kjelen.
Stikk et karamelltermometer ned i blandingen og la blandingen stå og koke uten omrøring ved middels varme til termometeret viser ca 114 grader. Dette tar ca 10 til 15 minutter. Det må det ikke røres i gryten mens massen koker inn. Dette har med krystalliseringen av sukkeret å gjøre.

Når massen har nådd 114 grader helles blandingen over i en langpanne. Ikke ta med masse som har samlet seg rundt kantene av kjelen. Tørk av steketermometeret slik at dette blir rent. Stikk det nedi fugdemassen og legg skiver av smør oppå massen og dryss vaniljesukker over. La massen kjøle ned uten omrøring til mellom 50 og 47 grader.

Når massen er kommmer ned til ca 47 grader, skal massen bearbeides med en slikkepott eller lignende til massen er så kald og seig at den flyter meget sakte utover.

Hvis man ønsker å tilsette nøtter eller lignende gjøres dette før fudgen helles i formen. Fudgen overføres til en brødform som er kledd med bakepapir og settes kaldt i noen timer eller natten over. Kuttes i passende terninger.

Sendt inn av Opplysningskontoret for meieriprodukter

Forsiden akkurat nå
Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne farge- og smaksrike gryteretten kommer du garantert til å lage mer enn en gang
Dagens rett
Vegetarisk thaigryte

Denne farge- og smaksrike gryteretten kommer du garantert til å lage mer enn en gang

Her får alle sansene sitt: Både farger og duft får tennene til å løpe i vann. Og smaken sitter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her