Enkel quiche
Pernille

Enkel quiche

Her er oppskriften på en enkel pai som det betyr at det også er tilsvarende å lykkes med. Deilig er den.

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 200 grader. smuldre smøret i melet, bruk gjerne matmølle. Når deigen samler seg i en stor klump er den ferdig. Dersom deigen er for tørr kan det tilsettes noen dråper vann. Trykk deigen ut i en stor paiform, prikk den med en gaffel, og stek den i ca 10 minutter, eller til den har fått litt farge.
 
Klipp opp og stek bacon og løk.
 
Damp spinaten i litt smør til den faller sammen, det går fort. Fordel spinat, løk, bacon og revet ost i paiskallet.
 
Visp sammen eggene, fløte og melk. Tilsett parmesan, salt (vær forsiktig, husk at bacon er salt) pepper og paprikapulver etter smak.
 
Hell over i paiformen, sett i ovnen og stek nederst i ovnen i ca. 45 minutter eller til den er godt brun. Serveres varm eller kald og gjerne med godt brød en grønn salat!
 
Oppskriften kan varieres i det uendelige, avhengig av hva du har i huset. Bytt f.eks. bacon med soltørkede tomater, eller bruk broccoli, kokte poteter, paprika, skinke eller fennikel.

Sendt inn av Pernille

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Den ultimate date: Mykstekt sopp på sprø toast og Lombardias fineste dråper
+

Den ultimate date: Mykstekt sopp på sprø toast og Lombardias fineste dråper

Dette er en kombinasjon som treffer alle smaksløkene – både dine og partnerens.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Mont d'Or er osten som smelter Norge
+

Mont d'Or er osten som smelter Norge

Vacherin Mont d’Or er den franske osten som har fått sitt eget ritual på linje med lutefisk og rakefisk. Og Norge leder an i «hysteriet» til de grader at det vekker oppmerksomhet i andre land.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte
+
Godbiter i pollisten

Madeira på en helt annen og like fullt unik måte

Tørr bordvin fra Madeira vekker stadig større interesse – og denne er et strålende bevis på hva øya langt ute i havet kan by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux' østside
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux' østside

5 år gammel bordeaux til 189,90 kroner som også smaker veldig godt er ikke hverdagskost. Spesielt ikke når den kommer fra en slik familiehistorie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så lett lager du en gresk vri på omeletten
Dagens rett
Gresk omelett med artisjokk, paprika og fetaost

Så lett lager du en gresk vri på omeletten

Omelett er noe av det raskeste du kan lage. Denne knallgode oppskriften med fetaost er inspirert av Hellas som vekker gode minner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter brennevin: At så ung svært røykpreget whisky kan være så supergodt balansert, er et mirakel
+
Tester

Nyheter brennevin: At så ung svært røykpreget whisky kan være så supergodt balansert, er et mirakel

Men det er ikke bare ung whisky i toppklassen blant novembernyhetene, også vellagret cognac av en annen verden.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her