Enkel quiche
Pernille

Enkel quiche

Her er oppskriften på en enkel pai som det betyr at det også er tilsvarende å lykkes med. Deilig er den.

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 200 grader. smuldre smøret i melet, bruk gjerne matmølle. Når deigen samler seg i en stor klump er den ferdig. Dersom deigen er for tørr kan det tilsettes noen dråper vann. Trykk deigen ut i en stor paiform, prikk den med en gaffel, og stek den i ca 10 minutter, eller til den har fått litt farge.
 
Klipp opp og stek bacon og løk.
 
Damp spinaten i litt smør til den faller sammen, det går fort. Fordel spinat, løk, bacon og revet ost i paiskallet.
 
Visp sammen eggene, fløte og melk. Tilsett parmesan, salt (vær forsiktig, husk at bacon er salt) pepper og paprikapulver etter smak.
 
Hell over i paiformen, sett i ovnen og stek nederst i ovnen i ca. 45 minutter eller til den er godt brun. Serveres varm eller kald og gjerne med godt brød en grønn salat!
 
Oppskriften kan varieres i det uendelige, avhengig av hva du har i huset. Bytt f.eks. bacon med soltørkede tomater, eller bruk broccoli, kokte poteter, paprika, skinke eller fennikel.

Sendt inn av Pernille

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Vi har gleden av å invitere deg til Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt
Dagens rett

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt

Har du rester igjen etter førjulsfesten, er det en pai du skal lage. Prøv bare denne oppskriften selv med juleskinke og rødkål.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her