Eplekake med dadler
Foto: Studio Dreyer-Hensley

Eplekake med dadler

Dette er kanskje ikke den eplekaken du pleier å bake. Legg til dadler og du får en ny opplevelse

Fremgangsmåte

  1. Sett stekeovnen på 170 grader. Legg et ark med bakepapir i bunnen av en springform (23-24 cm) og fest i formen. Smør innsiden på formen.
  2. Hvis dadlene er veldig tørre, kok opp eplejuice og la dem trekke 1 times tid. Er de ganske ferske, kan du la dem ligge i 15-20 minutter i kald væske, til alt det andre er klart.
  3. Sikt mel, bakepulver, salt, sukker, kanel og muskat i en stor bolle.
  4. Smelt smør og hell det i sammen med dadlene.
  5. Hell over i det tørre sammen med eggene. Bland godt. Røren er tykk som grøt, men det skal den være.
  6. Ha i eplebiter og bland godt. Jeg stakk noen biter ned tilslutt, men i den siste jeg laget, blandet jeg alt i med en gang - det gikk bra og kaken ble supersaftig.
  7. Stek i midten av ovnen, i 50-60 minutter, sjekk med en trepinne (grillpinne) om den er klar. Pinnen skal ikke ha våte deigrester på seg.
  8. Avkjøl litt og server med vaniljeis, vaniljekesam etc. Jeg blandet Synnøve Finden sin nye naturell yoghurt med TINE vaniljekesam og ekstra hjemmelaget vaniljesukker.
Tips:
Kaken er saftig i flere dager hvis du ikke klarer å spise den opp med en gang.

Sendt inn av Hanne Buxrud

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Burgund passerer Bordeaux

I juli måned ble det solgt mer burgundere enn bordeauxer i det øverste fine wine-segmentet, for første gang siden 2022.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag
Dagens rett
Ostegratinerte nypoteter med løksalat

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag

Men ikke hvilken som helst ost. En myk og moden rødkittost er det som gjør nypotetene ekstra gode. Med den lille løksalaten på toppen får du også friskhet inn i bildet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her