Fylt lammelår med spennende smaker
Matprat.no

Fylt lammelår med spennende smaker

Hvis du fyller lammelåret slik vi foreslår i denne oppskriften får du en smaksopplevelse av de spjeldene..

Fremgangsmåte

Start med å skjære ut isbenet. (Noen kaller det nøkkelbenet) øverst på låret. Finn punktet hvor benet starter og la kniven følge benet ned til neste ledd. Skjær rundt benet og prøv å få med minst mulig kjøtt. Skjær av senefester og ta benet ut.

Skjær så videre lang neste ben ned til det siste leddet. Gjør på samme måte som isbenet. Ta vare på bena, de kan steke med steken og gir god smak til sjyen.

Brett ut steken med skinnsiden ned og fordel tomatpure utover kjøttet. Skjær de soltørkede tomatene i strimler, finhakk løken og skjær fetaosten i små terninger. Oliven deles i fire. Fordel dette over lammesteken og dryss over finhakket persille, ½ ts salt ½ ts pepper.

Rull lammesteken sammen og surr godt med hyssing. Gni inn resten av salt og pepper rundt hele steken.

Legg lammesteken over i et ildfast fat. Stikk et steketermometer i kjøttet, pass på å styre unna fyll eller ben da dette gir ukorrekt temperatur på kjøttet. Stek lammesteken på 125 grader i ca. 2  timer til termometeret viser ca. 65 grader.

La steken hvile i ca. 15 - 20 minutter før den skjæres opp.

Server lammesteken med en frisk salat og nykokt ris.

Lyst til å lage noe annet med lammelår så se her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med dette til middag rekker du alt det andre du har tenkt å gjøre
Dagens rett

Med dette til middag rekker du alt det andre du har tenkt å gjøre

Det skal godt gjøres å lage middag på kortere tid enn med dagens oppskrift. Med gode råvarer blir den også en fryd for ganen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her