Grillet makrell med sitroncouscous, grillet paprika og squash
Foto: Bent Raanes

Grillet makrell med sitroncouscous, grillet paprika og squash

Nå er makrellen på sitt beste og du kan lage all verdens gode retter. Her er et forslag som virkelig setter smaksløkene i gang når du legger de på grillen.

Fremgangsmåte

  1. Rens makrellen godt og vask bort alt blod. Gni salt både i buken og utvendig.
  2. Kutt sitron i skiver og fyll buken med dill og sitron. Surr hyssing (husk at denne må være fuktet godt først) rundt fisken slik at den holder seg sammen under grillingen - her kan du også bruke en fiskerist.
  3. Pensle med olje. Grill makrellen i 3-4 minutter på hver side.
  4. Sitroncouscous: 
  5. Finkutt løk og hvitløk og surr over middels varme i olje i en kasserolle til det blir gyllent. 
  6. Kutt gulroten i små terninger og fres sammen med løken i ett minutt.
  7. Hell over vann og kyllingbuljong og kok opp. Tilsett couscous, rør rundt, ta gryten av varmen og la couscousen svelle i ca 5 minutter.
  8. Finkutt vårløk og tilsett sammen med fersk, vasket spinat. Skvis en hel sitron over og vend sammen. Smak til med salt, pepper og kumin.
  9. Grillede grønnsaker:
  10. Kutt paprikaen i store skiver og legg på grillen. Når de får en sort hinne, legg dem i en tett plastpose og la avkjøles litt slik at skallet løsner lettere.
  11. Kutt squash i tynne strimler og grill raskt på grillen. Rens paprikaen og kutt i strimler. Bland squash og paprika. Sprinkle over noen dråper olivenolje og litt salt og pepper.
  12. Paprikasaus:
    Del paprikaen i to og ta ut kjernen. Pensle med olivenolje og grill til skinnet blir helt svart.
  13. Hvis du bruker ovnen her kan du sette den på 200 grader og legge paprikaen på et stekebrett med aluminiumsfolie under. Legg paprikaen i en plastpose til den blir kaldere og ta av det brente skallet.
  14. Finhakk løk, hvitløk og chili. Surr i smør til løken er gylden. Hell over kyllingkraft og kok opp.
  15. Ha alt i en blender sammen med paprikaen. Kjør til du får en fin, jevn saus. Smak til med salt, pepper og paprikapulver.
  16. Server den grillede makrellen med sitroncouscous, grillede grønnsaker og paprikasausen ved siden av.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vi snakker om en virkelig stor munnfull: konfektruter med mascarponekrem og jordbær
Ukens kake

Vi snakker om en virkelig stor munnfull: konfektruter med mascarponekrem og jordbær

Ukens kake holder ikke tilbake på noe, men du verden så godt den smaker. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Server rosé som på slottet
+
Godbiter i pollisten

Server rosé som på slottet

At denne roséen finnes på slottet*, skal ha med familiebånd å gjøre. Og garantert også fordi den smaker veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fantastiske viner og gode historier med Ole Martin Alfsen
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Fantastiske viner og gode historier med Ole Martin Alfsen

Bli med når kokk og TV-personlighet Ole Martin Alfsen, tar med seg 9 viner og sitt kjente gode humør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her