Paprikasaus til grillmaten
Foto: Astrid Hals

Paprikasaus til grillmaten

Denne sausen er fantastisk til grillmat! Bruk enten grillet paprika fra glass, eller grill dine egne. Velg farge på paprikaen etter hvilken farge du vil ha på sausen.

Fremgangsmåte

Finkutt paprika, sjalottløk og hvitløk og fres det raskt i olje

Ha i vann + buljong og la alt småkoke 5-10 minutter

Del smøret i terninger og ha det i sausen mens du hele tiden rører. Smøret tykner sausen og gir den en avrundet og god smak.

Kjør sausen glatt med en stavmikser og smak til med salt og pepper.

Det er godt å ha i litt friske urter i en slik saus, men sausen blir utmerket også uten.

Tips: Denne sausen er fantastisk til grillmat! Bruk enten grillet paprika fra glass, eller grill dine egne. Velg farge på paprikaen etter hvilken farge du vil ha på sausen.

Griller du dine egne paprika skal du grille de helt til skinnet blir svart og bobler, legg paprikaene over i en boks med lokk og la de avkjøle deg. Skrell av skinnet når paprikaene er kalde og del de i to og fjern frøene.

Se alle våre oppskrifter på marinader og saus til grillmaten

Mariner selv med disse gode marinadene

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her