Grillet sjøkreps med estragon- og hvitløkssmør
Foto: Synøve Dreyer

Grillet sjøkreps med estragon- og hvitløkssmør

Urtesmør av forskjellige slag passer godt til sjøkreps. I denne oppskriften lager du urtesmør med estragon og hvitløk, og serverer med brød og stekt sitron og lime.

Fremgangsmåte

  1. Legg sjøkrepsen flatt med undersiden ned på en skjærefjøl.
  2. Stikk en skarp kniv raskt ned i toppen av hodet og del krepsen i to på langs. Fjern magesekk og tarm.
  3. Kjør smør, hvitløk og estragon mykt og jevnt i en foodprosessor. Du kan også røre det sammen for hånd, men da må hvitløk og estragon finhakkes på forhånd.
  4. Smør godt med kryddersmøret på krepsekjøttet. Dryss over salt og pepper, og legg krepsen med skallet ned på en varm grill.
  5. Legg også på noen sitron- og limehalvdeler med snittsiden ned. Sett på lokket og grill i noen minutter eller til smøret bobler og krepsehalen er hvit, men blank. Griller du for lenge, blir kjøttet tørt.
  6. Det kan også være et poeng å grille klørne for seg, da de tar litt lengre tid. Server sjøkrepsen rett fra grillen med grillet sitrus og godt brød til.
  7. Her er det bare å brette opp ermene og slurpe i seg med hendene!

Lyst til å lage noen annet med sjøkreps

Her finner du gode oppskrifter på sjømat på grillen

Og her finner du veldig mange deilige grillretter

Mariner selv med disse gode marinadene

Her finner du inspirasjon til salater som kan passe ved siden av

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Godfisk.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt
Dagens rett

Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt

Tom yum eller tom yam er en sterk og syrlig suppe, som dufter himmelsk av eksotisk krydder, her med sjøkreps. Det er ikke uten grunn at dette er en av de mest populære rettene fra Thailand.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er ikke så mye som er bedre fra grillen enn T-ben stek med bakte poteter
Dagens rett

Det er ikke så mye som er bedre fra grillen enn T-ben stek med bakte poteter

T-ben stek er et så klassisk kjøttstykke som det kan bli, og av mange regnet som det beste. Når det kommer fra grillen, er det ikke så mye annet du trenger ved siden av enn bakte poteter og sesongens friske grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt
Dagens rett

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt

Her skal nemlig alt godgjøre seg sammen i en liten time til en rett som både cowboys og cowgirls vil like.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken
+
Ukens drink
Calcutta Cup drinkoppskrift med Guinness

Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken

Det er tonicen som frisker opp og endrer den klassiske Guinness/stout-smaken. Derfor kan du unne deg en god slurk til.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her