Slik baker du gulrotrullekake
Foto: Dansukker.no

Slik baker du gulrotrullekake

Gulrotrullekake er en fantastisk kombinasjon av to favorittbakverk. Den er så saftig at den med fordel kan bakes dagen i forveien.

Fremgangsmåte

  1. Sett ovnen på 200 °C varmluft.
  2. Visp egg og sukker til luftig eggedosis. Tilsett olje. Bland hvetemel, bakepulver, natron og alt av krydder, og vend det inn i røren.
  3. Skyll, skrell og riv gulrøttene fint. Vend dem deretter inn og rør til røren er glatt.
  4. Kle en stekeplate med bakepapir og hell i deigen. Stek rullekaken i ca. 5-7 minutter midt i ovnen til kaken er gjennomstekt.
  5. Gjør klart et bakepapir med sukker og legg det på et kjøkkenhåndkle.
  6. Ta rullekaken ut av ovnen og vend den direkte over på bakepapiret med sukker. Trekk av bakepapiret som rullekaken ble stekt på, og rull kaken inn i kjøkkenhåndkleet. Den vil da ikke så lett sprekke. Avkjøles helt.
  7. Lag klart fyllet. Visp smøret i noen minutter. Tilsett melis og vaniljesukker og visp sammen. Vend inn kremosten og visp glasuren godt. Tilsett limeskall og limesaft.
  8. Stryk fyllet over den avkjølte kaken og rull sammen til en rullekake. Skjær rullekaken i biter før servering.

Hvis du heller vil bake vanlig gulrotkake, har vi mange oppskrifter å velge mellom

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

 Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Dansukker

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
200 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

200 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her
+
Tester

300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her

Det eneste problemet med klassiske burgundårganger er at det betyr små volum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv en ny vri på blomkålsuppe
Dagens rett

Prøv en ny vri på blomkålsuppe

Blomkålsuppe er manges absolutte suppefavoritt. Med persilleolje på toppen blir den ekstra god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her