Gulrotsuppe med ingefær
Aperitif

Gulrotsuppe med ingefær

Denne gulrotsuppen er lettlaget og kan enkelt varieres med både tilbehør og ingredienser

Fremgangsmåte

Rens og hakk løk og hvitløk i biter, og skrell og del opp gulrøttene i småbiter. Skrell også ingefær og hakk denne opp.

Ha smør i en vid og stor kjele og surr løken og hvitløken i noen minutter til den begynner å bli blank og myk. Samtidig kan du koke opp vann til kraft/buljong.

Tilsett gulrøtter og finhakket ingefær og la dette steke med 3-4 minutter mens du rører om slik at ingenting svir seg. Tilsett deretter hvitvin og la den koke helt ut.

Tilsett kyllingkraft (kan fint erstattes med grønnsakskraft) og appelsinjuice og la suppen koke i 15-20 minutter, til gulrøttene er helt møre.

Kjør suppen i en hurtigmikser eller med en stavmikser til den er jevn og glatt. Smak til suppen med salt og pepper.

Server suppen med litt rømme eller crème fraîche og gjerne litt finhakket bladpersille eller koriander. Suppen kan også få selskap av bacon, chorizo eller stekt kylling for et mektigere måltid.

Her finner du oppskrifter på kraft til bruk i mange retter

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing
Dagens rett

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing

Pannekaker har kommet litt i skyggen av tortillas, men de fungerer like godt når formålet er å pakke inn noe godt og salt. Som i dette tilfellet betyr en god og fyldig soppstuing.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her