Gulrotsuppe med ingefær
Aperitif

Gulrotsuppe med ingefær

Denne gulrotsuppen er lettlaget og kan enkelt varieres med både tilbehør og ingredienser

Fremgangsmåte

Rens og hakk løk og hvitløk i biter, og skrell og del opp gulrøttene i småbiter. Skrell også ingefær og hakk denne opp.

Ha smør i en vid og stor kjele og surr løken og hvitløken i noen minutter til den begynner å bli blank og myk. Samtidig kan du koke opp vann til kraft/buljong.

Tilsett gulrøtter og finhakket ingefær og la dette steke med 3-4 minutter mens du rører om slik at ingenting svir seg. Tilsett deretter hvitvin og la den koke helt ut.

Tilsett kyllingkraft (kan fint erstattes med grønnsakskraft) og appelsinjuice og la suppen koke i 15-20 minutter, til gulrøttene er helt møre.

Kjør suppen i en hurtigmikser eller med en stavmikser til den er jevn og glatt. Smak til suppen med salt og pepper.

Server suppen med litt rømme eller crème fraîche og gjerne litt finhakket bladpersille eller koriander. Suppen kan også få selskap av bacon, chorizo eller stekt kylling for et mektigere måltid.

Her finner du oppskrifter på kraft til bruk i mange retter

9 lettlagete supper å ta med på tur

Her finner du mange flere deilige supper

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er ikke for sent å nyte smaken av rabarbra - lag en rabarbracocktail
+
Ukens drink

Det er ikke for sent å nyte smaken av rabarbra - lag en rabarbracocktail

Har du  forvokst rabarbra i hagen, kan du lage rabarbrasaft som igjen er perfekt til en sommerlig cocktail som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Også voksne liker pinneis som her med kiwi og jordbær eller sjokolade
Ukens kake

Også voksne liker pinneis som her med kiwi og jordbær eller sjokolade

I hvert fall når den er hjemmelaget og så god som disse oppskriftene byr på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne helgen blir det bollefest - på grillen
Dagens rett

Denne helgen blir det bollefest - på grillen

Steambuns - dampboller - er fortsatt veldig populært. Prøv denne oppskriften med ølbraisert svinekjøtt og du blir hekta du også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med Florios marsalaer drikker du historie
+

Med Florios marsalaer drikker du historie

Marsala er trolig den mest undervurderte historiske vinskatten av alle, og Florio har det største utvalget av vellagret vare. Som på grunn av at eieren er DiSaronno, nå også ønsker å bli et alternativ for miksologien.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her