Helårs kyllingfilet med smak av jul
Foto: Astrid Hals

Helårs kyllingfilet med smak av jul

Dette er en rett du kan nyte hele året selv om den har en viss smak av jul i seg.

Fremgangsmåte

Rist hel pepper i en varm panne til de begynner å dufte. Sett til side og knus pepperen i en morter. Stek kyllingfiletene 3-4 minutter på hver side og dryss over salt og peppermiksen. La filetene hvile i pannen like lenge. Bland sammen alle ingrediensene til sausen i en kjele og kok opp. La sausen småkoke til den tykner. Smak eventuelt sausen til med mer krydder.

Ha alle ingrediensene til karamelliserte rødløk i en panne og kok på middels varme til rødvinen er kokt helt inn.

Mos sammen sellerirot og poteter til duchessepoteter og rør inn eggeplommer, salt og pepper. Sprøyt potetroser på en bakepapirkledd stekeplate. Stekes øverst i ovnen ved 200 °C i ca. 25 minutter.

Server kyllingfilet på en seng av spinat, rosenkål, aspargesbønner, stekt sopp, bacon i biter og server med duchessepoteter. Pynt med rødvinskaramellisert rødløk og kryddergrønt.

Alle de gode artiklene om julen finner du her

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og her finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Chipotle Bloody Mary er en knallstart på grillfesten
+
Ukens drink

Chipotle Bloody Mary er en knallstart på grillfesten

Det lille røykpreget matcher grillosen veldig godt, og gir derfor en forsmak på det som skal komme. Og med bourbon får denne klassiske drinken en helt annen dybde.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på deilig sabayonne til dessert
Ukens kake

By på deilig sabayonne til dessert

I denne dessertoppskriften er det den luftige gratinerte eggedosisen som gjør susen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bytt ut fredagstacoen med dette
Dagens rett
Saltimbocca av svin

Bytt ut fredagstacoen med dette

Saltimbocca lages vanligvis av kalv - omtrent som schnitzel, men mørt svinekjøtt fra låret fungerer også veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Når briami - ovnstekt squash, poteter og tomater - står i ovnen, framkaller den minner fra sommerferier i Hellas
Dagens rett

Når briami - ovnstekt squash, poteter og tomater - står i ovnen, framkaller den minner fra sommerferier i Hellas

For er det noe det greske kjøkken briljerer med, så er det å lage gode smaker av enkle, men ferske råvarer. Du kan langt på vei gjenskape den følelsen i eget kjøkken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her