Herlige smultringer
Foto: ArveBettum

Herlige smultringer

Disse deilige runde godbitene kan du spise året rundt. Likevel er det nok til jul at de fleste baker dem.

Fremgangsmåte

Visp egg og sukker hvitt og skummende. Ha Melange i blandingen sammen med fløten.
 
Sikt på melet med hornsalt og kardemomme. Arbeid deigen raskt sammen. Dekk bollen med plast og la deigen stå i kjøleskapet i ca 1 time.
 
Kjevle deigen ut i ca 1 cm tykkelse. Stikk ut smultringer med en smultringutstikker og legg dem etter hvert på en melet fjøl. Dekk smultringene med et håndkle.
 
Kjevle ut alle smultringene før matfettet varmes opp.
 
Ha Flott i en jerngryte eller frityrgryte. Varm opp til 170ºC. Når fettet er varmt, legg forsiktig en og en smultring i gryten. Ikke ha mer enn 4-5 smultringer i gryten på en gang.
 
Vend smultringene så fort de kommer opp til overflaten og under hele koketiden, slik at de blir pent brune og gjennomstekte.
 
Legg smultringene på flere lag kjøkkenpapir når de er ferdig stekt.
 

Sendt inn av Mills

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her