Hjertekake
Opplysningskontoret for meieriprodukter

Hjertekake

Ingredienser
5 gelatinplater
1 ½ dl kremfløte
150 g fruktyoghurt med røde bær
1 ½ dl kirsebærkompott
 
1 sukkerbrødbunn
 
Lokk/topping: 
1 dl kirsebærkompott (til dynking)
2 dl rød ferdiggele 
200 g hele dypfryste bringebær eller dypfryste jordbær
sjokoladehjerter 
2 dl kremfløte

Fremgangsmåte

Legg gelatinplatene i kaldt vann og la dem stå og bli myke, ca 10 minutter.

Visp kremfløten til luftig krem, og rør inn yoghurten og moset kirsebærkompott.

Ta de oppbløtte gelatinplatene ut av vannet og smelt de over middels varme i et egnet kokekar eller i en mikro. Avkjøl gelatinen noe og rør den inn i yoghurtmassen under omrøring.

Sett blandingen kaldt og sjekk etter ca. 30 minutter om den har begynt å stivne.

Del en sukkerbrødbunn i to horisontalt.

Bruk f. eks et stort pepperkakehjerte og stikk ut et hjerte av hver bunn. Eventuelt skjær ut et stort hjerte etter en pappmal og del det i to.

Legg det ene hjertet på et pent kakefat og smør et tynt lag med kirsebærkompott.

Når yoghurtfromasjen er nesten helt stiv, legges fromasjen jevnt utover hjertebunnen. Legg den andre bunnen oppå og klem forsiktig sammen slik at fromasjen begynner å tyte ut på sidene.

Bruk så en kakespade eller lignende og lag en glatt og loddrett kant rundt hele kaken. Pass på at kaken får lik høyde over det hele.

Lokk/topp:
Smør et tynt lag med kirsebærkompott på toppen. Smelt geleen over svak varme.

Plasser dypfryste bringebær, en etter en tett rundt kanten av hjertekaketoppen. Gjenta det hele i en rad innenfor.

Plasser to eller tre sjokoladehjerter på midten av kaken og fyll inn resten av hulrommet med bringebær. Hell forsiktig gele over bringebærene slik at hele toppen blir dekt med gele.

Bruk en bakepensel og smør gele over bringebærene, slik at alle bringebærene blir dekt med gele. Det vil renne noe gele nedover kanten, dette fjernes når geleen er stivnet.

Like før servering sprøytes eller smøres det luftig krem rundt kanten av kaken. Dette gjøres like før, slik at fargen i geleen ikke smitter over i kremen.

Sendt inn av Opplysningskontoret for meieriprodukter

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin

Vi har vært i Valtellina og Roero for nebbiolo, Napoli for pasta, Amsterdam for et kjøkken uten smør, Halland for ex-michelinkokker som kommer hjem til middag og VM-aktuelle Kapp Verde for å smake på deres grogue.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Til salat med kalkun eller kylling fra Virginia kan du bruke rester
Dagens rett

Til salat med kalkun eller kylling fra Virginia kan du bruke rester

Mange synes kylling og kalkunkjøtt smaker bedre kaldt, i form av en salat som denne. Skulle det bli noe igjen, smaker den fortreffelig dagen etter i matboksen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter spesialpol: Selv om dette ikke er et sommerøl, lyser det opp som solskinn i munnen
+
Tester

Nyheter spesialpol: Selv om dette ikke er et sommerøl, lyser det opp som solskinn i munnen

Dette ultraklassiske belgiske surølet troner på toppen av en god håndfull gode øl blant de 50 testede produktene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her