Hjertekake
Opplysningskontoret for meieriprodukter

Hjertekake

Ingredienser
5 gelatinplater
1 ½ dl kremfløte
150 g fruktyoghurt med røde bær
1 ½ dl kirsebærkompott
 
1 sukkerbrødbunn
 
Lokk/topping: 
1 dl kirsebærkompott (til dynking)
2 dl rød ferdiggele 
200 g hele dypfryste bringebær eller dypfryste jordbær
sjokoladehjerter 
2 dl kremfløte

Fremgangsmåte

Legg gelatinplatene i kaldt vann og la dem stå og bli myke, ca 10 minutter.

Visp kremfløten til luftig krem, og rør inn yoghurten og moset kirsebærkompott.

Ta de oppbløtte gelatinplatene ut av vannet og smelt de over middels varme i et egnet kokekar eller i en mikro. Avkjøl gelatinen noe og rør den inn i yoghurtmassen under omrøring.

Sett blandingen kaldt og sjekk etter ca. 30 minutter om den har begynt å stivne.

Del en sukkerbrødbunn i to horisontalt.

Bruk f. eks et stort pepperkakehjerte og stikk ut et hjerte av hver bunn. Eventuelt skjær ut et stort hjerte etter en pappmal og del det i to.

Legg det ene hjertet på et pent kakefat og smør et tynt lag med kirsebærkompott.

Når yoghurtfromasjen er nesten helt stiv, legges fromasjen jevnt utover hjertebunnen. Legg den andre bunnen oppå og klem forsiktig sammen slik at fromasjen begynner å tyte ut på sidene.

Bruk så en kakespade eller lignende og lag en glatt og loddrett kant rundt hele kaken. Pass på at kaken får lik høyde over det hele.

Lokk/topp:
Smør et tynt lag med kirsebærkompott på toppen. Smelt geleen over svak varme.

Plasser dypfryste bringebær, en etter en tett rundt kanten av hjertekaketoppen. Gjenta det hele i en rad innenfor.

Plasser to eller tre sjokoladehjerter på midten av kaken og fyll inn resten av hulrommet med bringebær. Hell forsiktig gele over bringebærene slik at hele toppen blir dekt med gele.

Bruk en bakepensel og smør gele over bringebærene, slik at alle bringebærene blir dekt med gele. Det vil renne noe gele nedover kanten, dette fjernes når geleen er stivnet.

Like før servering sprøytes eller smøres det luftig krem rundt kanten av kaken. Dette gjøres like før, slik at fargen i geleen ikke smitter over i kremen.

Sendt inn av Opplysningskontoret for meieriprodukter

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Den herlige fiskeretten med breiflabb, grillet paprika, syltet fennikel, bakt tomat, beurre blanc og dillolje svømmer over av sommerlig matglede
Dagens rett

Den herlige fiskeretten med breiflabb, grillet paprika, syltet fennikel, bakt tomat, beurre blanc og dillolje svømmer over av sommerlig matglede

Breiflabb overalt sang Knutsen og Ludvigsen, men her får breiflabben konkurranse av grønnsaker som strutter av ferskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det blir ikke sommer uten moussaka som i Hellas på menyen
Dagens rett

Det blir ikke sommer uten moussaka som i Hellas på menyen

Om du har vært, skal eller bare drømmer om å reise til Hellas, så er en ekte moussaka en god inspirator. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv denne vrien på spritz og bli overbevist
+
Ukens drink

Prøv denne vrien på spritz og bli overbevist

Spritz med Macvin og Jura-cremant smaker ekstra deilig og fruktig, men også med ekstra dybde.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her