Påskekake med sjokoladebunn, bringebær- og hvit sjokolademousse
Foto: Dansukker/Caroline Tenger

Påskekake med sjokoladebunn, bringebær- og hvit sjokolademousse

Påskekaken kan du bake uansett årstid. De tre lagene gjør kaken til en ekstra smaksrik opplevelse, også siden de har tre forskjellige teksturer.

Fremgangsmåte

Sjokoladebunn:
Sett ovnen på 175 grader. Smør en form med avtagbar kant, ca 19 cm diameter. 

Temperer smør til mykt og pisk luftig med sukker. Tilsett egg og pisk videre. Bland de tørre ingrediensene og sikt litt etter litt inn i deigen mens du bretter det forsiktig inn. Grovhakk sjokolade og smelt i vannbad. Hell i deigen og rør godt. Hell i formen og sek i 10-12 minutter. Avkjøl.

Bringebærmousse:
Varm opp bringebær i en kjele i 2 minutter og press gjennom en sil. Ha bringebærpureen samme med gelesukker i en kjele og la koke i 30 sekunder. Ta av varmen og avkjøl.

Visp kremfløten luftig. Bland inn kremen litt etter litt med bringebærene og rør underveis. Moussen skal være helt jevn. Hell den over den avkjølte sjokoladebunnen og sett i kjøleskapet i minst 3 timer. 

Hvit sjokolademousse:
Hakk hvit sjokolade og smelt i en bolle i vannbad. Pisk kremfløten luftig og tilsett kesam. Brett inn litt av kremen i sjokoladen og rør til jevn. Ha så i resten av kremen. Smør moussen over den stivnede bringebærmoussen og sett i kjøleskapet i ytterligere noen timer. 

Servering:
Ta kaken ut av kjøleskapet 5 minutter før servering og legg på et fat. Del pasjonsfrukten i to og ta ut fruktkjøttet. 

Tørk skallene med papir og fyll det med påskegodteri. Sett dem på toppen  av kaken.

Pasjonsfruktkjøttet kan du bruke til drinker som disse

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

 

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund
+
Godbiter i pollisten

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund

Denne produsenten lager vinene etter alle kunstens regler, og det kjennes på smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene
+
Ukens vin

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene

Gjør en gresk vri på 1. mai-helgen i år, fr den ene kan du plukke med deg allerede i dag i de fleste polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Møt Englands fremste stjernevinmaker som kan mer enn musserende vin
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

To supre viner i basis fra denne superkvinnen
+
Ukens vin

To supre viner i basis fra denne superkvinnen

Julia Kemper har satt ettertrykkelig spor etter seg i basishylla med stadig nye viner i klassen klar adresse og veldig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kyllingmiddagen ekstra frisk og vårlig
Dagens rett
Sitronmarinert kyllingfilet med vårgrønnsaker og saltkokte poteter

Gjør kyllingmiddagen ekstra frisk og vårlig

Denne oppskriften på sitronmarinert kylling passer både når du har liten eller god tid. Sitron er en effektiv smaksforsterker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet
Dagens rett

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet

Helstekt kylling er en skikkelig festrett, og sausen lager seg nesten helt selv under stekingen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her