Hvit bacalao klippfisk med hvit saus og sideflesk
Foto: Sune Eriksen

Hvit bacalao klippfisk med hvit saus og sideflesk

Selv noe så hverdagslig som flesk kan gjøre en rett med klippfisk til et festmåltid. Denne oppskriften er også en veldig fin måte å bruke ribberester på.

Fremgangsmåte

  1. Legg sideflesk i en kjele og dekk med vann. Kokes med et laurbærblad og svart hele pepper i rundt tre timer, før det avkjøles og kuttes i én centimeter tykke skiver.
  2. Kok gjerne kjøttet dagen før du skal bruke det. Alternativt kan man bruke ribbe eller bacon.
  3. Stek bitene med sideflesk i en stekepanne ved servering. 
  4. Kutt klippfisken i mindre skiver. Stek skivene i en varm panne med nøytral olje. Fisken er ferdig når den flaker seg.
  5. Hvit saus:
    Smelt smør på middels varme i en kjele. Rør inn mel.
  6. Kok opp melken i en annen kjele, hell den i litt etter litt under omrøring for å unngå at sausen klumper seg. Rør inn litt revet muskatnøtt. Smak til med salt og pepper.
  7. Tilbehør:
    Skrell løk og kok dem hele i buljong. Løkene avkjøles og deles i to på langs.
  8. Plukk løkbladene fra hverandre og vend dem i noen dråper olivenolje. 
  9. Del kål i strimler og kok den i vann med en spiseskje salt per liter.
  10. Anrett som på bildet. 

Denne oppskriften er hentet fra kokeboken Innerå + Bø av Kari Innerå og Merete Bø.

Om retten skriver Kari: Inspirasjonen fikk jeg etter en tur til Portugal. Der smakte jeg mange forskjellige måter å lage bacalao på. Selv synes jeg denne retten er mye bedre enn den tomatbaserte utgaven vi ofte tyr til her hjemme.

Merete står for drikkeforslaget: En vinho verde fra Portugal er et godt velg til denne retten, den frisker opp og har en syrestruktur som takler flesket godt. Lav alkohol er også en fordel, det vil harmonere godt med de sarte og lette smakene. 

Flere gode oppskrifter på bacalao og klippfisk finner du her

Her finner du mange deilige gryteretter

Vil du lage en gryterett med okse- eller kalvekjøtt ser du her

Eller vil du bruke lammekjøtt i gryta?

Kanskje en fiskegryte frister deg mer?

Hva med en gryterett med bare grønnsaker?

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Kari Innerå

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick
Dagens rett
Sei i krydret tomatsaus

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick

Når både kroppen og lommeboka trenger en lettere løsning, finner du den finner her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her