Imamens yndlingsrett (Imam Bayildi) (Hellas)

Fremgangsmåte

Skjær stilkefestet av auberginene. Legg dem i en stor kasserolle og hell på kokende vann. Kok dem i 10 minutter. Legg dem over i kaldt vann og avkjøl i 10 minutter. Del dem i to og skrap ut mesteparten av kjøttet.

Legg skallene i smurt langpanne og hell 1 ss olje i hvert skall. Stek skallene ved 175 C i 30 minutter.

Stek i mellomtiden løk og hvitløk i oljen til løken er blank og myk. Tilsett tomater, kanel, sukker og litt salt og pepper.

Kok sausen på svak varme i 20 minutter eller til sausen er tykk. Hakk auberginekjøttet grovt, ha det i tomatsausen og kok i 10 minutter. Smak om nødvendig til med mer salt og pepper.

Fordel sausen i aubergineskallene og server dem varme eller kalde, som egen rett eller som tilbehør til stekt eller grillet kjøtt.

Rettens navn kommer av at den er fantastisk god. Det fortelles at en muslimsk prest - en imam - ble servert denne retten og svimte av fordi den smakte så godt.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
+
Tester

Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet

En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
+
Tester

200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna

Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 08. september i Oslo

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny

Møt vinprodusenten med italienske røtter og amerikanske drømmer på Kullt den 08. september. Her blir det servert 6 flotte viner til en nydelig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
+
Tester
100 musserende viner testet

Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen

Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her