Kalkunfilet med timiansmør og sommerkål
Foto: Matprat.no

Kalkunfilet med timiansmør og sommerkål

Et deilig urtesmør gjør kalkunen ekstra saftig og god. Serverer du kalkunen med sesongens asparges, nykål og reddiker får gjestene dine et fargerikt og lett festmåltid.

Fremgangsmåte

  1. Bland sammen smør, timian, hvitløk og sitronsaft. Løsne forsiktig skinnet på kalkunfileten og fordel smøret under skinnet. Trekk skinnet godt på plass. Krydre med salt og kvernet pepper på begge sider.
  2.  Varm en stekepanne og legg fileten med skinnet ned i pannen. Brun den godt på beggesider og legg den over i en ildfast form.
  3. Hell over smøret fra pannen og stek fileten i ovnen ved 180 grader i ca. 20 minutter eller til den har en kjernetemperatur på 68 grader. La fileten hvile i ca. 10 minutter.
  4. Smelt smør i en kjele og tilsett kålen delt i båter og vårløk. Vend dem i smøret og tilsett vannet.
  5. La grønnsakene dampe i smør og vann til det er knapt mørt, ca. 2 minutter. Tilsett sukkererter og la alt bli gjennomvarmt.
  6. Skjær kalkunfileten i skiver og legg på et fat sammen med grønnsakene.
  7. Legg de rå reddikene rundt og server med brunet timiansmør fra pannen. Server med kokte nypoteter.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken
Ukens kake

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken

Denne uken gir vi deg oppskriften på en kontrastfylt kake. En saftig mørk sjokoladebunn toppet med et tykt lag hvit krem og fristende røde rips.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en vri på tacomiddagen med grillet laks og mangosalsa
Dagens rett

Lag en vri på tacomiddagen med grillet laks og mangosalsa

Grillet laks smaker så mye bedre enn tørr kjøttdeig, og tilbehøret i denne oppskriften er også litt annerledes enn standard.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her