Karamellpudding

Karamellpudding

Fremgangsmåte

Ha sukkeret i en 1,5 eller 2 l form, og sett den på en middels varm kokeplate.  Varm opp sukkeret samtidig som det ristes forsiktig i formen.  Når sukkeret har begynt å karamellisere seg, blitt kastanjebrunt, røres det forsiktig i sukkermassen.  Pass på at sukkeret ikke blir brent.  Drei på formen slik at karamellen fordeler seg jevnt oppover kantene og i bunnen av formen.  Sett formen til avkjøling.

Kok opp melk, fløte og sukker sammen med den delte vaniljestangen.  Avkjøl blandingen litt og rør inn lett sammenvispede egg.  Sil blandingen over i den avkjølte glaserte formen.  La formen stå i 10 minutter før den settes i vannbad i ovnen (røren "setter" seg, hindrer luftbobler).

Stek karamellpuddingen ved 125 grader i vannbad i ca 2-3 timer. Mot slutten av steketiden kan du kjenne med baksiden av en fuktet skje om overflaten er fast. I så fall er puddingen ferdig.
 
Avkjøl i formen til neste dag. Løsne puddingen langs kanten av formen og hvelv den på et fat med kanter. Servér puddingen med pisket kremfløte.
 

Man kan endre på sammensetningen av væsken (melk, fløte) ut i fra fyldigheten man ønsker på puddingen.

Sendt inn av

Forsiden akkurat nå
Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du sjokolademousse
Ukens kake

Slik lager du sjokolademousse

Denne oppskriften på sjokolademousse har det lille ekstra. Følg den og du blir garantert en helt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Mer enn 350 viner fra hele verden på Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

50+ musserende og perlende testet: Gled deg til noen veldig gode kjøp
+

50+ musserende og perlende testet: Gled deg til noen veldig gode kjøp

Det er for det meste gode gamle kjenninger blant nyhetene med bobler i mars, men det er ingen forkleinelse. 

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her