Karamellpudding

Karamellpudding

Fremgangsmåte

Ha sukkeret i en 1,5 eller 2 l form, og sett den på en middels varm kokeplate.  Varm opp sukkeret samtidig som det ristes forsiktig i formen.  Når sukkeret har begynt å karamellisere seg, blitt kastanjebrunt, røres det forsiktig i sukkermassen.  Pass på at sukkeret ikke blir brent.  Drei på formen slik at karamellen fordeler seg jevnt oppover kantene og i bunnen av formen.  Sett formen til avkjøling.

Kok opp melk, fløte og sukker sammen med den delte vaniljestangen.  Avkjøl blandingen litt og rør inn lett sammenvispede egg.  Sil blandingen over i den avkjølte glaserte formen.  La formen stå i 10 minutter før den settes i vannbad i ovnen (røren "setter" seg, hindrer luftbobler).

Stek karamellpuddingen ved 125 grader i vannbad i ca 2-3 timer. Mot slutten av steketiden kan du kjenne med baksiden av en fuktet skje om overflaten er fast. I så fall er puddingen ferdig.
 
Avkjøl i formen til neste dag. Løsne puddingen langs kanten av formen og hvelv den på et fat med kanter. Servér puddingen med pisket kremfløte.
 

Man kan endre på sammensetningen av væsken (melk, fløte) ut i fra fyldigheten man ønsker på puddingen.

Sendt inn av

Forsiden akkurat nå
Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her