Karpe i grønt (Ponty) (Ungarn)

Fremgangsmåte

Rens fisken og skjær den i 4-5 cm tykke stykker. Legg stykkene i et halvdypt fat eller en bolle, krydre dem godt med salt og hell halvparten av oljen over. La dem stå og trekke ca 1 time.

Skrell og grovhakk løken. Bland den med resten av oljen sammen med purren skåret i skiver. Krydre dette med pepper, ha det i varm gryte og la det få litt farge. Dryss så melet over, spe med så mye fiskekraft at det blir nok til å dekke fiskestykkene. Spe med vann om nødvendig.

Ha fiskestykkene og enerbærene opp i gryten. La fisken koke på svak varme til den er halvmør, 12-15 minutter. Tilsett så hakket persille og kok retten ferdig i nye 12-15 minutter. Smak til med salt og pepper.

Retten smaker godt både varm og kald. Server surbrød eller grovbrød til.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne fiskesuppen blir det feststemning
Dagens rett
Fiskesuppe med torsk og reker

Med denne fiskesuppen blir det feststemning

Det er ikke mer enn torsk og reker som skal til. Mye god smak for en liten innsats.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her