Klippekrans - kringle
Foto: Eva Brænd

Klippekrans - kringle

Klippekrans er en deilig søt gjærbakst fylt med smør, sukker og kanel. Bruk saks for å lage det fine mønsteret i hvetekringlen. Passer til kaffen og i bursdag.

Fremgangsmåte

  1. Deig:
    Smelt smøret, ha i melken og varm blandingen til den er fingervarm. Smuldre og rør ut gjæren i væsken.
  2. Tilsett sukker, kardemomme og hvetemel. Elt deigen godt for hånd eller med en kjøkkenmaskin. Deigen er ferdig eltet når den er smidig og slipper kanten av bollen.
  3. Dekk bakebollen med plast eller et klede, og la heve til dobbel størrelse, ca. 45 minutter.
  4. Kjevle deigen ut til en ca. 80 cm lang og 20 cm bred leiv.
  5. Bland sukker og kanel inn i romtemperert smør, og fordel blandingen utover deigen. Rull sammen til en pølse. Legg deigpølsen på en stekeplate med bakepapir og form til en ring.
  6. Klipp kransen ved at du klipper med en cm mellomrom nesten gjennom «pølsen».  Legg bladene annenhver gang til høyre og venstre.
  7. La klippekransen heve under plast eller et klede til nesten dobbel størrelse,  30-45 minutter. Pensle kransen med egg.
  8. Stek kransen midt i ovnen ved 180 °C i ca 20 minutter til den er gyllen. Avkjøl på rist.

Tips:
Om du bytter ut sukker og kanel til fyllet med 100 gram mandelmasse eller marsipan får du en annen smak.

Tips:
Du kan godt pynte med melisglasur, men i så fall lønner det seg å redusere på sukkeret i fyllet. 

Her finner du flere gode oppskrifter på kringle

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Kilde Brodogkorn.no

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Norge
    Norge
    Volum: 0.33 l Pris: 35.50 kr Uten utvalg
    82 POENG
Forsiden akkurat nå
By på denne kraftpakken av en fiskerett: Kveite à la plancha, linseragout med chorizo og serranoskinke
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på
Dagens rett

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på

Coq au vin er både så fransk og så klassisk som en rett kan bli. Rett og slett den perfekte søndagsmiddagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet
+
Ukens drink

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet

Dette er en vri på en drink to ganger norgesmester i bartending, Bread Christensen, laget med vanlig Linie Aquavit, men som her er laget med en annen akevitt, som heter det samme som den opprinnelige drinken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her