Klippfisk med grønn saus

Ingredienser

4 pers
900 g ferdig utvannet klippfisk
3-4 ss hvitvinseddik
olje

Dressing:
1 stor løk
1 bunt persille
6 ss olje
2 ss sitronsaft
pepper
salt

Fremgangsmåte

Skjær fisken i passe store porsjonsstykker. Gi dem et oppkok i rikelig, usaltet vann og fjern eventuelt skinn og ben. Ta fiskestykkene opp og tørk dem godt. Vend dem i hvetemel. Varm opp oljen og stek dem gyldenbrune. Ta stekepannen fra varmen og drypp eddiken over fiskestykkene. La fisken ligge i pannen i ca. 5 minutter. Imens lager du dressingen. Finhakk løken og persillen og bland dette med olje og sitronsaft. Smak til med salt og nykvernet pepper. Bland godt. Legg så fiskestykkene på et fat og hell løkdressingen over. Server retten med poteter og eventuelt brød.

Slik behandler du klippfisk
Klippfisk lages ved at fisken først hodekappes, sløyes og at ryggbenet fjernes. Fisken legges så i salt i tre uker. Deretter vaskes og renses den ytterligere før den saltes igjen og tilslutt tørkes. I gamle dager skjedde tørkingen ute på "kleppfeskbergan". I dag skjer det i moderne, varmlufts tørkeanlegg.

Klippfisk skal lagres tørt ved +2-5 °C og har en holdbarhet på mange måneder ved denne temperaturen.

Hvis du har en hel fisk, bør skinnet fjernes før utvanning. Fisken skjæres opp i relativt små skiver og legges i kaldt vann som skiftes ut flere ganger. Utvanningen tar to til tre døgn. Fisk som skal stekes trenger lengre utvanning enn den som skal kokes. Før tilberedning fjernes alle ben og eventuelt skinn. Klippfisk skal trekke i kun 5 til 15 minutter avhengig av fiskestykkenes tykkelse.

Se våre andre oppskrifter med klippfisk  

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter  

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.  

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig  

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki
Dagens rett

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki

Şiş köfte er kebab laget av lammekjøttdeig. Dette gjør den både saftig og rik på smak. Prøv den på grillen denne helgen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her