Klippfiskkroketter
Foto: iaravenanzi@uol.com.br

Klippfiskkroketter

Denne retten heter Bolinhos de bacalhau i Portugal, der den kommer fra.Server gjerne med piri-piri-saus eller noen sitronbåter.

Fremgangsmåte

Selv om disse gylne krokettene opprinnelig kommer fra Nord-Portugal, aerveres de nå over hele landet. Server gjerne med piri-piri-saus eller noen sitronbåter.

La klippfisken renne av, og legg den i en kjele med vann som dekker. Kok opp på middels varme og la det trekke i 10-15 minutter, til fisken er mør. La den renne av. Når den er avkjølt nok til at d kan ta i den, deler du den i flak og fjerner alt skinn og små bein. Kjør fiskekjøttet i en food processor til det er fintrevlet, og legg det i en bolle.

Ha potetene i en kjele med vann som dekker, kok opp og kok i 20-30 minutter, til de er møre. La dem renne av. Når de er litt avkjølt, skreller og moser du dem. Ha potetmosen i bollen sammen med klippfisken.

Varm oljen i en liten panne på middels varme. Ha i løk og stek den i ca 8 minutter, til den er mør. Ha i hvitløk og stek i 2 minutter. Ha løken opp i torskeblandingen og bland godt. Vend inn egg, persille og koriander. Smak til med kajenne og pepper. Blandingen skal ha konsistens som fast potetstappe. Hvis den er litt for fast, blander du i litt melk. Forma blandingen til boller med diameter på 2 ½ cm.

Hell så mye olje i frityrgryten at det står 5 cm over bunnen, og varm opp til 190 C. Ha i bollene, bare noen om gangen og stek dem i ca 4 minutter, til de er gylne. Ta dem opp med hullsleiv og la dem renne av på kjøkkenpapir. Server med en gang.

Server gjerne med piripiresaus (se egen oppskrift: sauser) eller noen sitronbåter.

Se våre andre oppskrifter på kroketter

Her er rettene du skal lage til tapasbordet

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Marinert breiflabb i krydret kokossuppe setter fart på smaksløkene
Dagens rett

Marinert breiflabb i krydret kokossuppe setter fart på smaksløkene

Her er både fisken marinert med masse krydder samtidig som suppen har et godt kryddersting.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Viltsesongen er i gang: Med en slik klassiker på middagsinvitasjonen får du ja fra alle
Dagens rett

Viltsesongen er i gang: Med en slik klassiker på middagsinvitasjonen får du ja fra alle

Her fylles Wellington-en med hjortefilet og tilbehør med smak av norsk natur, nemlig einerbærsaus. Bedre festmiddag enn dette finnes knapt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus
Dagens rett

Dette ostesmørbrødet med bacon, pære og karamellisert løk gir deg heltestatus

Når et ostesmørbrød lages med så mye kjærlighet som her, blir det den reneste festmiddagen. Dagens oppskrift har det lille ekstra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne
Ukens kake

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne

Prøv denne kombinasjonen av fersk fiken i en terte servert med tykk krem, og bli overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Et eple om dagen kan også nytes på denne måten
+
Ukens drink
Green Room - eplemartini

Et eple om dagen kan også nytes på denne måten

Apple martini eller appletini var en stor hit på 2000-tallet. Den gang som en miks av vodka og eplesnaps. Denne versjonen er mye mer interessant.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her