Kokosterte med Chili- og ananassorbet

Fremgangsmåte

Mørdeigen:
Alle ingrediensene has lagvis (tørt/bløt) i en food prosessor. og kjøres til deigen begynner å sette seg.

Ha deigen på benken og press den sammen til ca 5 emner og plastre inviduelt. La deigen hvile på kjøla et par timer.

Kjevle ut deigen og fôr en tertebunn, prikk huller i en med en gaffel el. lignende. Sett terten i fryseren (ca.25 min). Stek terten på 150 grader i 15 min med bakepapir og bønner. Deretter pensler du bunnen med eggeplommer og videresteker i 5 min.
 
Behold tertebunnen i frormen.
 
Når du skal lage fyllet, koker du opp melk, fløte og sukker og sper denne blandingen i pulp/egg/maizenna blandingen mes du hele tiden pisker.
Varm blandingen opp i en bolle over vannbad under omrøring. Massen vil nå tykne. Når massen blir litt tykkere enn vanlig vaniljesaus, tar du å heller fyllet i tertebunnen. Sett terten forsiktig inn i en 90 graders varm ovn, fyllet vil etter ca 10 -15 min sette seg. Terten settes til avkjøling på kjøla.
 
Server terten med en chill- og ananassobet og limezest

Sendt inn av Jeanette Iversen (kokkelærling)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
+

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?

Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette kan bli din nye favorittsalat
Dagens rett

Dette kan bli din nye favorittsalat

Lag ekstra stor porsjon av denne middagssalaten, for den smaker like godt senere på kvelden. Sjekk den raske oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Dagens rett

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag

Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her