Lahmacun - Brettepizza med sitron og persille
Foto: Matprat

Lahmacun - Brettepizza med sitron og persille

Lahmacun - eller tyrkisk pizza - har en tynn pizzabunn og et smaksrikt fyll lagd av kjøttdeig, hakkede grønnsaker og krydder. Pizzaen toppes ofte med bladpersille og herlig, frisk sitron før den brettes sammen og nytes!

Fremgangsmåte

Denne oppskriften gir 12 små pizzaer. Vi har beregnet 2 pizzaer per porsjon.
  1. Bland alle ingrediensene til pizzadeigen i en bolle eller en kjøkkenmaskin. Elt deigen i minimum 5 minutter. Dekk bollen med litt plastfolie og la deigen heve i ca. 2 timer.
  2. Kjør paprika, løk, tomat og bladpersille sammen i en grønnsakshakke eller foodprosessor til grønnsakene er finhakket. Sil blandingen om den blir veldig bløt.
  3. Bland finhakkede grønnsaker med kjøttdeig, tomatpuré, olivenolje og krydder i en bolle til en jevn blanding.
  4. Del deigen i 12 emner. Dekk med plastfolie slik at deigen ikke tørker ut. Kjevle ut emnene til små runde pizza, ca. 2 mm tykkelse.
  5. Legg 1-2 ss kjøttblanding på pizzabunnen og smør det jevnt utover med baksiden av en skje. Legg pizza over på en varm bakepapirkledd stekeplate og stek i stekeovn på minimum 250 °C i 4-6 minutter.
Tips! Pizzaen kan også stekes i en tørr stekepanne. Bruk da lokk slik at du får en jevn steking.

Ha tomater, bladpersille og sitronsaft over pizzaen ved servering.

Her finner du over 80 pizzaoppskrifter 

Prøv denne oppskriften på pizzasaus 

Slik lager du pizzadeigen selv

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her