Lettlaget sitronkake
Frukt.no

Lettlaget sitronkake

Denne lettlagde sitronkaken er en nytelse som du må prøve. Den er frisk og god, og det perfekte følge til en espresso.

Fremgangsmåte

  1. Vask sitronene godt. Tørk dem og riv av det gule skallet. Pisk smør og sukker til en luftig røre. Skill eggene. Pisk eggeplommene inn i røra.
  2. Tilsett revet sitronskall, men spar 3 ss av skallet til pynt. Bland sammen de tørre ingrediensene og ha det i røra. Bland godt.
  3. Press saften ut av sitronene. Spar 3 ss sitronsaft til glasuren og rør resten (ca 1 dl) av saften inn i røra. Pisk eggehvitene stive og vend inn i røra til slutt.
  4. Smør en kakeform på 22 diameter. Ha gjerne bakepapir i bunnen. Hell i røra.
  5. Stek kaken midt i ovnen ved 175°C i 40-45 minutter. Avkjøl kaken før du tar den ut av formen.
  6. Pynt:
    Kok sitronskallet som skal brukes til pynt, i noen minutter, i 1 dl vann og 0,5 dl sukker, i en liten kjele. Da får sitronskallet ekstra god smak. Sil av og avkjøl.
  7. Bland ingrediensene til glasuren og ha den på kaken. Pynt med sitronskallet.
  8. Kaken er holdbar, og den er fin å fryse.

Se våre andre oppskrifter på sitronkake

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Frukt.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum
+

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum

Hav og skog inspirerte Thomas Sjögren til Signum, den svenske vestkystens første tostjerners restaurant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her