Lettvint napoleonskake med blåbær
Apéritif

Lettvint napoleonskake med blåbær

Har du butterdeig i fryseren, er du alltid rustet for å diske opp med noe ekstra godt og ikke minst veldig lettlaget. Som denne sterkt forenklede versjonen av en napoleonskake.

Fremgangsmåte

  1. Legg to lag butterdeig oppå hverandre og kjevle dette tynt. Bruke en gaffel til å stikke mange hull i deigen. Pensle deigen med appelsinlikør. Stek ved 200 grader i 10-12 minutter. Bruk en skarp kniv til å skjære ut 4x3 like store rektangler.
  2. Pisk kremfløten stiv med vaniljesukker. Mos 1,5 dl blåbær med melis eller bruk tilsvarende mengde blåbærsyltetøy. Bruk gjerne blender for jevnest mulig masse eller press den gjennom en sikt. Det blir aller penest. Vend de rørte blåbærene inn i kremen slik at den blir lysblå. Fyll i en kakesprøyte. Resten av bærene sparer du til pynt.
  3. Legg fire butterdeigskaker på tallerkener. Sprøyt blåbærkrem på hver og legg de fire neste kakene oppå. Legg et nytt lag på og gjenta. Den tredje legges på toppen. Pynt med blåbærkrem og friske blåbær.
  4. Kakene må serveres straks.

Tips:
Blir det deig til overs, former du små boller og legger en liten ostebit på toppen. Stek bollene separat i 8-10 minutter. De smaker fortreffelig oppi en suppe.

Tips: For ekstra smak, kan du tilsette 1 ss appelsinlikør i blåbærkremen. Forslag til appelsinlikør: Cointreau.

Slik lager du en mer avansert napoleonskake

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her