Lun lakseterrin med sjalott og safran vinaigrette

Ingredienser

8-12 porsj
6 kålblader
1 kg laksefilet uten skinn
3 ss hakket frisk dill
3 lettpiskede eggehviter
3 dl kald kremfløte
finhakket skall av en sitron
1 ts karve
1 1/2 ts salt
pepper
 
Vinaigrette:
saft av to sitroner
en god klype safrantråder evt. gurkemeie
2,5 dl solsikke/druekjerneolje
8 finhakkede sjalottløk
1 ss grov sennep
salt og pepper

Fremgangsmåte

Fjern midtstilken fra kålbladene og blancher i kokende vann i ett minutt. Legg raskt over i kaldt vann og la tørke på kjøkkenpapir. Dekke en brødform med kålbladene.
 
Skjær halvparten av laksen i 4x1,5 cm terninger og vend dem i dill. Hell resten av laksen i en food processor sammen med eggehviter, kremfløte, sitronskall, karve og krydder. Kjør til massen er finmalt. Fordel en tredel av massen over kålbladene. Dekk med halvparten av lakseterningene, en ny tredel av massen, resten av lakseterningene og til slutt resten av massen. Dekk til med et dobbelt lag folie og stek i vannbad i ovnen ved 180 grader i 45 minutter.
 
Til vinaigretten varmes safranen opp i sitronsaften og la stå i en halv time. Stek sjalottløken forsiktig i halvparten av oljen. Kjøl ned. Hell løken i en food processor sammen med sennep og kjør til den er finmalt. Tilsett safran, sitronsaft og resten av oljen. Smak til og server sammen med den lune terrinen.
 
©Hydro Seafood

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk
+
Tester

Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk

Blant nyhetene i basis i september er det noen riktig gode øl, sider og brennevin som kan plukkes med på neste polbesøk og inkluderes i neste fårikålmåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Imponerende 55 finalister i Star Wine List Award Norway 2025

Blant et rekordstort antall påmeldte vinkart i konkurransen Star Wine List Award Norway er det også rekordmange finalister fordelt på ni ulike kategorier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vi får ikke nok av kanelboller; lag dem som et brytebrød og det rekker til flere
Ukens kake

Vi får ikke nok av kanelboller; lag dem som et brytebrød og det rekker til flere

Et brød blir til 24 saftige "brødskiver" med smake av kanel og epler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)
+
Godbiter i pollisten

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)

Etter alle de noe søtladne 2023-burgunderne som strømmer inn på det norske markedet for tiden, kom denne som et frisk pust.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her