Lun lakseterrin med sjalott og safran vinaigrette

Ingredienser

8-12 porsj
6 kålblader
1 kg laksefilet uten skinn
3 ss hakket frisk dill
3 lettpiskede eggehviter
3 dl kald kremfløte
finhakket skall av en sitron
1 ts karve
1 1/2 ts salt
pepper
 
Vinaigrette:
saft av to sitroner
en god klype safrantråder evt. gurkemeie
2,5 dl solsikke/druekjerneolje
8 finhakkede sjalottløk
1 ss grov sennep
salt og pepper

Fremgangsmåte

Fjern midtstilken fra kålbladene og blancher i kokende vann i ett minutt. Legg raskt over i kaldt vann og la tørke på kjøkkenpapir. Dekke en brødform med kålbladene.
 
Skjær halvparten av laksen i 4x1,5 cm terninger og vend dem i dill. Hell resten av laksen i en food processor sammen med eggehviter, kremfløte, sitronskall, karve og krydder. Kjør til massen er finmalt. Fordel en tredel av massen over kålbladene. Dekk med halvparten av lakseterningene, en ny tredel av massen, resten av lakseterningene og til slutt resten av massen. Dekk til med et dobbelt lag folie og stek i vannbad i ovnen ved 180 grader i 45 minutter.
 
Til vinaigretten varmes safranen opp i sitronsaften og la stå i en halv time. Stek sjalottløken forsiktig i halvparten av oljen. Kjøl ned. Hell løken i en food processor sammen med sennep og kjør til den er finmalt. Tilsett safran, sitronsaft og resten av oljen. Smak til og server sammen med den lune terrinen.
 
©Hydro Seafood

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe
Ukens kake
Lettlaget sitronkake

Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe

Sitron gir ikke bare en veldig god kontrast til kaffen, den letter også smaken og gir deg lyst på et stykke til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om torsdag morgen
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om torsdag morgen

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her