Lun lakseterrin med sjalott og safran vinaigrette

Ingredienser

8-12 porsj
6 kålblader
1 kg laksefilet uten skinn
3 ss hakket frisk dill
3 lettpiskede eggehviter
3 dl kald kremfløte
finhakket skall av en sitron
1 ts karve
1 1/2 ts salt
pepper
 
Vinaigrette:
saft av to sitroner
en god klype safrantråder evt. gurkemeie
2,5 dl solsikke/druekjerneolje
8 finhakkede sjalottløk
1 ss grov sennep
salt og pepper

Fremgangsmåte

Fjern midtstilken fra kålbladene og blancher i kokende vann i ett minutt. Legg raskt over i kaldt vann og la tørke på kjøkkenpapir. Dekke en brødform med kålbladene.
 
Skjær halvparten av laksen i 4x1,5 cm terninger og vend dem i dill. Hell resten av laksen i en food processor sammen med eggehviter, kremfløte, sitronskall, karve og krydder. Kjør til massen er finmalt. Fordel en tredel av massen over kålbladene. Dekk med halvparten av lakseterningene, en ny tredel av massen, resten av lakseterningene og til slutt resten av massen. Dekk til med et dobbelt lag folie og stek i vannbad i ovnen ved 180 grader i 45 minutter.
 
Til vinaigretten varmes safranen opp i sitronsaften og la stå i en halv time. Stek sjalottløken forsiktig i halvparten av oljen. Kjøl ned. Hell løken i en food processor sammen med sennep og kjør til den er finmalt. Tilsett safran, sitronsaft og resten av oljen. Smak til og server sammen med den lune terrinen.
 
©Hydro Seafood

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken
+
Tester

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken

Dette er de beste nyhetene i taxfreebutikken. Er det vin du er mest interessert i, må du sjekke nøye for å finne gode produkter som lønner seg å ta med hjem. Her får du nyttige tips.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disse potetpannekakene er avhengighetsskapende - ikke rart de er så populære i Irland
Dagens rett

Disse potetpannekakene er avhengighetsskapende - ikke rart de er så populære i Irland

Denne tradisjonelle irske oppskriften på potetpannekaker - Boxty - passer like godt i Norge, for poteter har også vi nok av.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret
Dagens rett

Ta en tjuvstart på påskelammet med dette lammelåret

Lammestek med ansjospesto er akkurat så saftig og eksotisk som det høres ut.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her