Lun lakseterrin med sjalott og safran vinaigrette

Ingredienser

8-12 porsj
6 kålblader
1 kg laksefilet uten skinn
3 ss hakket frisk dill
3 lettpiskede eggehviter
3 dl kald kremfløte
finhakket skall av en sitron
1 ts karve
1 1/2 ts salt
pepper
 
Vinaigrette:
saft av to sitroner
en god klype safrantråder evt. gurkemeie
2,5 dl solsikke/druekjerneolje
8 finhakkede sjalottløk
1 ss grov sennep
salt og pepper

Fremgangsmåte

Fjern midtstilken fra kålbladene og blancher i kokende vann i ett minutt. Legg raskt over i kaldt vann og la tørke på kjøkkenpapir. Dekke en brødform med kålbladene.
 
Skjær halvparten av laksen i 4x1,5 cm terninger og vend dem i dill. Hell resten av laksen i en food processor sammen med eggehviter, kremfløte, sitronskall, karve og krydder. Kjør til massen er finmalt. Fordel en tredel av massen over kålbladene. Dekk med halvparten av lakseterningene, en ny tredel av massen, resten av lakseterningene og til slutt resten av massen. Dekk til med et dobbelt lag folie og stek i vannbad i ovnen ved 180 grader i 45 minutter.
 
Til vinaigretten varmes safranen opp i sitronsaften og la stå i en halv time. Stek sjalottløken forsiktig i halvparten av oljen. Kjøl ned. Hell løken i en food processor sammen med sennep og kjør til den er finmalt. Tilsett safran, sitronsaft og resten av oljen. Smak til og server sammen med den lune terrinen.
 
©Hydro Seafood

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
De siste 20 årene er alt og ingenting i Etnas vinhistorie
+

De siste 20 årene er alt og ingenting i Etnas vinhistorie

Etter snart tre tiår med eksplosiv vekst er Etna DOC på vei inn i en konsolideringsfase hvor terroiruttrykket forsterkes samt at kombinasjonen av vin- og naturturisme får økt betydning. Samtidig som frykten for et nytt vulkanutbrudd alltid er til stede.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Pizza med siciliansk touch og tilhørende genial hvitvin
+
Mat og vin i kombinasjon

Pizza med siciliansk touch og tilhørende genial hvitvin

Når du ikke kan dra til Sicilia, ta Sicilia i glasset ditt, skru på ovnen og la smakene ta deg til enda rausere strøk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Nå vil vi ha litt mer kraft i hvitvinen: det gir disse spanjolene
+
Godbiter i pollisten

Nå vil vi ha litt mer kraft i hvitvinen: det gir disse spanjolene

Men vi gir ikke slipp på friskhet og all moderasjon hva alkohol angår. Selv dette kan solsvidde Priorat stille opp med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sommerens beste hemmelighet i basisutvalget
+
Ukens vin

Sommerens beste hemmelighet i basisutvalget

Denne hvitvinen har nemlig alle kvalitetene vi leter etter, og det til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Selv om du gjør deg flid med dagens fiskemiddag, er den overraskende rask å lage
Dagens rett

Selv om du gjør deg flid med dagens fiskemiddag, er den overraskende rask å lage

Laks dekket med nøtter på en smaksrik sopp-vinaigrette er mye raskere å lage enn du kanskje tenker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Heldig er den som kan plukke solbærene selv - og her er oppskriftene

Solbær er noe av det sunneste du kan spise av bær, og de norske hage-solbærene er i verdensklasse. La dem for all del ikke bli fuglemat.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her