Marias konfirmasjonshatt
TINE

Marias konfirmasjonshatt

Fremgangsmåte

Runde kakeformer, 26 og 15 cm i diameter. I stekeovnen: 175 ° C, ca. 30 minutter.

Bunner: Visp egg og sukker til stiv eggedosis. Sikt i mel og bakepulver. Tilsett mandler og bland alt forsiktig med en slikkepott. Hell røre i de smurte formene. Den minste kaken bør være lavere enn den store.

Fyllet: Rør vaniljekremen jevn. Visp fløten til luftig krem. Bland vaniljekrem og krem. Tilsett grovhakkede valnøtter. Del den store bunnen i tre og den minste i to lag. Dynk med juice eller melk. Fyll kakene med vaniljekremen.

Pynten: Visp resten av fløten til luftig krem. Dekk begge kakene med kremen. Kjevle ut marsipanlokk til den store kaken. Legg det på og strekk det jevnt inntil kaken. Renskjær kanten helt inntil kaken. Kjevle marsipan til hattekaken og beregn bremmen i størrelsen på lokket. Legg det på og dander bremmen i folder. Kjevle hattebåndet i for eksempel rosa marsipan og strekk det rundt hatten. Lag eventuelt blomster og sett bak på båndet.

Tips: Dryss litt hvetemel på bordet under kjevling av marsipanlokkene. Da holder de seg lenger tørre.

Foto: Astrid Hals

Sendt inn av TINE

Forsiden akkurat nå
Helt spesielt gode kanelsnurrer
Ukens kake

Helt spesielt gode kanelsnurrer

Det som gjør disse kanelsnurrene ekstra gode er en «hemmelig» ingrediens. Les oppskriften, så finner du løsningen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her