Mostarda
Apéritif

Mostarda

Mostarda passer veldig godt til parmesan og andre oster, til kokt kjøtt og til andre kjøttretter.

Fremgangsmåte

Del den skrelte frukten i biter. Tilsett saften av sitronen. Dryss over sukkeret og dekk til. La stå kjølig i ett døgn. 

Sil frukten fra sukkersaften og kok denne opp. La småkoke til halvparten gjenstår. Skum av underveis. Hell over frukten. La stå over natten og gjenta prosessen med å koke inn laken til halvparten. Gjenta det hele en tredje gang. Dagen etter skiller du frukten og laken en fjerde gang. Laken reduseres en fjerde gang til halvparten gjenstår. Men nå skal du tilsette sennepen som på forhånd er løst opp i kokende vann. Bland godt. 

Fordel frukten i steriliserte glass med lokk. Hell den kokvarme laken over frukten slik at den dekker godt. Skru lokket godt på og sett på banken til avkjøling.

Mostarda passer veldig godt til parmesan og andre oster, til kokt kjøtt og til andre kjøttretter. Dessuten er det en ingrediens i denne retten.

Her finner du flere marmelader

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Her får du svært så praktiske kokketips

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene
Guide

Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene

Litt krydder i hverdagen hjelper på det meste. Her er våre 13 forslag til thaiinspirerte middagsretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken
+
Tester

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken

Dette er de beste nyhetene i taxfreebutikken. Er det vin du er mest interessert i, må du sjekke nøye for å finne gode produkter som lønner seg å ta med hjem. Her får du nyttige tips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her