Muffins i morsomme varianter

Fremgangsmåte

Alle barn liker muffins. Her har vi brukt avlange former, men muffinsformer eller små porsjonsformer kan også brukes. Du kan pynte dem med glasur og godteri etter fri fantasi, eller lage dem til pinnsvin eller marihøner.
 
Rør smør og sukker til det blir som en hvit og glatt krem. Tilsett ett og ett egg og rør til blandingen på nytt er kremete mellom hvert egg. Bland mel og bakepulver og tilsett vekselsvis med konsentrert appelsinjuice.
 
Fyll røren i små eggformer eller muffinsformer til de er ca. 2/3 fulle, og stek dem nest nederst i stekeovnen ved 175 °C i ca. 20 minutter, avhengig av størrelsen på formene. Avkjøl kakene i formene på rist. Pynt dem etter egen fantasi, eller som pinnsvin eller marihøner.
 
Pinnsvin
Pisk ingrediensene til sjokoladekremen godt sammen til en luftig krem. Legg muffinsene opp/ned og smør dem med et lag sjokoladekrem. Lag et lite "hode" i den ene enden ved å prikke ut to "øyne" og sette på en liten spiss av et mandelflak til "snute".
 
Ha resten av sjokoladekremen i en sprøytepose med liten stjernespiss. Lag små topper (pinnsvinpigger) på kaken. Glatt kremen til i den spisse enden av kaken, slik at det ser ut som snuten til pinnsvinet. Dryss litt kokos over.
 
Marihøne
Kok opp vann. Slå av varmen og tilsett gelépulver. Rør til det er oppløst. Fyll formene 2-3 cm opp med gelé. La den bli helt stiv.
 
Legg muffinsene med den største flaten opp. Smør et tynt lag rødt syltetøy oppå. Bruk en spiss kniv og løsne geleen langsetter kanten av formene. Dypp dem raskt i en kum med varmt vann og hvelv geleen oppå muffinsene. Skjær lakris i tynne skiver som legges oppå. Servér gjerne marihønene med vaniljesaus.
 

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Disse går i en egen mage: Brownies med smak av After Eight
Ukens kake

Disse går i en egen mage: Brownies med smak av After Eight

Kombinasjonen av mørk sjokolade og mynte er uslåelig, også i denne oppskriften på brownies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Mer enn 350 viner fra hele verden på Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her