Muffins i morsomme varianter

Fremgangsmåte

Alle barn liker muffins. Her har vi brukt avlange former, men muffinsformer eller små porsjonsformer kan også brukes. Du kan pynte dem med glasur og godteri etter fri fantasi, eller lage dem til pinnsvin eller marihøner.
 
Rør smør og sukker til det blir som en hvit og glatt krem. Tilsett ett og ett egg og rør til blandingen på nytt er kremete mellom hvert egg. Bland mel og bakepulver og tilsett vekselsvis med konsentrert appelsinjuice.
 
Fyll røren i små eggformer eller muffinsformer til de er ca. 2/3 fulle, og stek dem nest nederst i stekeovnen ved 175 °C i ca. 20 minutter, avhengig av størrelsen på formene. Avkjøl kakene i formene på rist. Pynt dem etter egen fantasi, eller som pinnsvin eller marihøner.
 
Pinnsvin
Pisk ingrediensene til sjokoladekremen godt sammen til en luftig krem. Legg muffinsene opp/ned og smør dem med et lag sjokoladekrem. Lag et lite "hode" i den ene enden ved å prikke ut to "øyne" og sette på en liten spiss av et mandelflak til "snute".
 
Ha resten av sjokoladekremen i en sprøytepose med liten stjernespiss. Lag små topper (pinnsvinpigger) på kaken. Glatt kremen til i den spisse enden av kaken, slik at det ser ut som snuten til pinnsvinet. Dryss litt kokos over.
 
Marihøne
Kok opp vann. Slå av varmen og tilsett gelépulver. Rør til det er oppløst. Fyll formene 2-3 cm opp med gelé. La den bli helt stiv.
 
Legg muffinsene med den største flaten opp. Smør et tynt lag rødt syltetøy oppå. Bruk en spiss kniv og løsne geleen langsetter kanten av formene. Dypp dem raskt i en kum med varmt vann og hvelv geleen oppå muffinsene. Skjær lakris i tynne skiver som legges oppå. Servér gjerne marihønene med vaniljesaus.
 

Sendt inn av Matprat.no

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk
+
Tester

Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk

Blant nyhetene i basis i september er det noen riktig gode øl, sider og brennevin som kan plukkes med på neste polbesøk og inkluderes i neste fårikålmåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Imponerende 55 finalister i Star Wine List Award Norway 2025

Blant et rekordstort antall påmeldte vinkart i konkurransen Star Wine List Award Norway er det også rekordmange finalister fordelt på ni ulike kategorier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vi får ikke nok av kanelboller; lag dem som et brytebrød og det rekker til flere
Ukens kake

Vi får ikke nok av kanelboller; lag dem som et brytebrød og det rekker til flere

Et brød blir til 24 saftige "brødskiver" med smake av kanel og epler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)
+
Godbiter i pollisten

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)

Etter alle de noe søtladne 2023-burgunderne som strømmer inn på det norske markedet for tiden, kom denne som et frisk pust.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her