Okse indrefilet i Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker
Foto: Mats Dreyer

Okse indrefilet i Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker

Biff av indrefilet smker fortreffelig året rundt, men når den før følge av Parma-skink rotgrønnsaker og en smaksintens urteolje, blir det virkelig fest.

Fremgangsmåte

Del indrefileten i fire biffer. Surr hver biff i Parma-skinke.

Pensle biffene med rapsolje og brun dem i en stekepanne. Stek dem deretter ferdig i ovnen på 180 grader til de har en kjernetemperatur på 56 grader.

Du kan også grille biffene. Da griller du dem på direkte varme til de er gylne. Flytt dem over på indirekte varme og la dem ligge til de har en kjernetemperatur på 56 grader. La biffene hvile i minst 5 minutter før de serveres.

Urteolje:
Kjør sammen olivenolje, urter, chili og hvitvinseddik med en stavmikser til en jevn urteolje. Smak til med salt og pepper.

Bakte rotgrønnsaker:
Skrell rotgrønnsakene og del dem i grove biter. Legg grønnsakene i en ildfast form og vend inn halvparten av urteoljen. Stek grønnsakene i ovnen på 180 grader i ca. 30 minutter til de er møre.

 Server biffene med bakte rotgrønnsaker og resten av urteoljen.

Har du lyst til å lage noe annet med indrefilet, har vi veldig mange gode forslag

Se alt du kan lage av rotgrønnsaker 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Prosciutto di Parma

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Appelsinfylt kylling er som skapt for påsken
Dagens rett

Appelsinfylt kylling er som skapt for påsken

Kylling blir enda bedre når friskhet kommer med i tilberedningen, og denne appelsinfylte kyllingen er således intet unntak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her