Paglia e Fieno med reker og vodka (Paglia e Fieno con Salsa di Gamberi e Vodka)

Fremgangsmåte

Kombinasjonen av reker og vodka virker kanskje uvanlig, men dette er blitt en moderne klassiker i Italia. Her serveres den med pasta i to farger, men sausen passer like godt til kort pasta som penne, rigatoni og farfalle.

Varm oljen i en mellomstor kjele, ha i løk og hvitløk, og la det surre under stadig omrøring i ca 5 minutter til det er mykt.

Ha i tomatpuré og rør et par minutter. Tilsett fløte og kok opp under omrøring. Smak til med salt og pepper, og la sausen småkoke til den tykner. Ta kjelen av varmen.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. Når den er nesten kokt, har du reker og vodka i sausen, og varmer opp på middels varme et par minutter.

Hell vannet av pastaen og ha den i en oppvarmet bolle. Øs sausen over og bland godt. Serveres straks i fire oppvarmede skåler.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag noe skikkelig godt og lettvint av restene
Dagens rett

Lag noe skikkelig godt og lettvint av restene

Etter helgen er det nok mange som har kjøleskapet fullt av rester. Med denne oppskriften på fransk bondeomelett får du omsetning på litt av restene. Og denne oppskriften kan varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her