Pompe à l'huile
Apéritif

Pompe à l'huile

Fremgangsmåte

Løs opp gjæren i 2 dl lunkent vann sammen med 100 g mel og en klype sukker. La stå på et lunt sted i minst to timer.

Bland resten av melet i en bakebolle sammen med sukkeret. Tilsett lettpiskede egg, olivenolje, salt, appelsinsaft og -skall samt 1½ dl vann. Bland godt. Tilsett gjærblandingen og elt det hele godt sammen. Dekk bollen med et klede og sett til heving på et lunt stee i minst tre timer.

Elt deigen på ny og kjevl den deretter til en rund leiv ca 2 cm tykk. Skjær snitt med en skarp kniv ca 2-3 cm fra midten og utover, rundt hele leiven. La etterheve i minst en time.

Pensle med eggeplomme og steik i 10-15 minutter ved 210 grader. Hvis du setter en ildfast bolle med vann i bunnen av oven under steikingen vil den bli luftigere.

Kaken kan eventuelt dynkes med samme vinen du serverer til eller vin cuit som er innkokt druemost. Siden dette ikke er noe som er tilgjengelig her til lands, foreslås i stedet kreklingsirup eller solbærsirup. Men den er like god uten!

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade
Dagens rett

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade

Vi foreslår en vri på en gammel klassiker, nemlig svinekoteletter. Men surkålen må altså vike som tilbehør til fordel for rødløksmarmelade.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her