Monkey bread med eple og kanel
Foto: Oksana_S

Monkey bread med eple og kanel

Opprinnelsen til denne kaken er nær sagt selvsagt amerikansk. Mye av alt er typisk for kakene som faller i smak der. Denne utgaven er søt

Fremgangsmåte

Smelt smøret i en kjele og bland inn melka. Væsken skal holde 37 grader. Pisk inn tørrgjæren og deretter eggene.

Bland mel, sukker og salt. Tilsett væsken og bland til jevn masse. Kna videre, gjerne i en miksmaster til god og elastisk deig. Sett på et lunt sted for heving til dobbel størrelse.

Smelt smøret og bland inn sukker, kanel, hakkede pecannøtter og eplemos. Fordel halvparten i bunnen av en smurt rund brødform.

Ha deigen på bakebordet og del opp i fire lange pølser som igjen deles opp i 12 små boller. Legg først 6-8 boller i bunnen av formen. Fordel ¼ av fyllet over og gjenta til det ikke er flere boller igjen. Fordel resten av fyllet på toppen.

Sett til heving på et lunt sted i 30-45 minutter.

Stek i 35 minutter ved 180 grader til gyllen på toppen. Ta ut av ovnen og la hvile i 5-10 minutter før kaken tas ut av formen.

Lyst til å bake andre boller finner du veldig mange her

 Oreokake eller Chocolate Devil's Food Cake valget er ditt.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet
+
Tester
Nyheter rødvin november 2026

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet

Blant de 450 testede rødvinsnyhetene i november holder Rhone og Rostaing fortet, men også lenger sør i dalen er det, ikke overraskende, knallgode viner å finne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo
Dagens rett

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo

Selv om kongekrabbe er en eksklusiv råvare med god egensmak, tåler den litt juling som i denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her