Posjert laks med beurre blanc, lakserogn og grønnsaker
Foto: Yann Aker

Posjert laks med beurre blanc, lakserogn og grønnsaker

En klassisk rett som posjert laks blir ekstra god på denne måten.

Fremgangsmåte

Kok opp vann med salt og krydder. La det stå og trekke en stund slik at du får trukket ut smaken av krydderet. Legg i laksestykket, legg på lokk og trekk kjelen vekk fra varmen. Tiden avhenger av størrelsen på fiskestykket, men 10 minutter burde være nok. Ta fisken opp av kjelen med en hulløse og la den dryppe av over papir. Grønnsaker og saus skal være ferdig samtidig med fisken.

Grønnsaker:
Kutt strimler av sukkerertene. Hvis aspargesbønnene er tykke, deles disse på langs.

Blansjer grønnsakene i godt saltet vann. Dette kan gjøres på forhånd. Blansjer de hver for seg, da er det lettere å få riktig konsistens. Kutt eplet i julienne som du blander med sitronsaft slik at det ikke blir brunt. Like før servering, varmer du opp smør i en kjele uten at det blir brunt. Tilsett ertene først, så de andre grønnsakene. Helt til slutt smaker du til med eplestrimlene (som skal gi det hele et litt syrlig preg), salt, pepper og gressløk.

Beurre blanc med lakserogn:
Følg grunnoppskriften. Smak til med salt og hvit pepper, men husk at lakserognen er salt så sausen må være mindre salt enn du ønsker. Lakserognen has i like før servering. Rognen forandrer smak og blir ikke god hvis den kokes.

Agurksalat:
Skjær agurken i tynne skiver eller lag små kuler med et parisiennejern.  Bland sukker, salt og eddik og hell dette over agurken. La dette marinere i minimum 1 time.

Laks med smørsaus er en klassisk kombinasjon. Noen vil mene at den er gammeldags og hører hjemme på 80-tallet!! Jeg har sans for mange av de nye mattrendene, men noen ganger synes jeg det er helt greit å være gammeldags.

Tips:  Posjering er en gammel koketeknikk med mange variasjonsmuligheter. Vann og salt kan med fordel byttes ut med fiskekraft. Fisken kan også dampes i vin. Da behøver ikke væsken å dekke fisken, og du kan bruke en rist eller en dampkjele.

Sendt inn av Fra boken: Fisk og Vin av Gastronomisk Institutt, Kagge ForlagVinforslag av Knut Espen Misje og Ole Martin Alfsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her