Salmone Milanese
Foto: Aina Hole

Salmone Milanese

Fremgangsmåte

Skrell og skjær grønnsakene i skiver, og bland dem sammen med balsamicoeddik og honning i en ildfast form. Settes midt i ovnen på 200 grader i 30 minutter.

Vend deretter fisken i de sammenpiskede eggene før du vender dem i blandingen som består av strøkavring og parmesanost (og evt. basilikum).

Stek fisken gylden i smør/olje på middels varme i stekepannen. La de bli sprø før du legger de på et kjøkkenpapir for å fjerne det overflødige fettet.

Del så blomkålen i buketter og la de koke i ca. et minutt før du blander dem med Créme Fraîche og kjører dette i en stavmikser sammen med salt og pepper til en jevn krem.

Legg opp retten på følgende måte:
Rotgrønnsakene i bunnen av tallerkenen med laksefileten hvilende over. Dryss over finhakket gressløk og server blomkålkremen ved siden av.

Sendt inn av Mats Hagberg-Torgersen, TromsøOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på en skikkelig påskefrokost
Guide
Oppskrifter til frokosten

By på en skikkelig påskefrokost

Å tilbringe halve dagen ved frokostbordet er noe vi bør gjøre oftere, og i hvert fall i løpet av påsken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her