Sankt Clements ostekake
Apéritif

Sankt Clements ostekake

Ostekake er en gjenganger og en kaketype vi aldri blir lei. Det finnes to typer ostekake, den som blir stiv ved hjelp av gelatin og den som stekes. Denne stekes.

Fremgangsmåte

Forvarm stekeovnen til 150 C. Smør en klebefri sukkerbrødform, 20 cm i diameter og med løs bunn og høye kanter.

Smelt smøret i en liten gryte, bland i kakesmulene og rør alt godt sammen. Press deigmassen inn mot kakeformen, slik at den dekker bunnen og halvveis oppover sidene. Forstek paiskallet i 10 minutter.

Visp sammen kesam, sukker, egg og saft og revet skall av appelsinene og sitronene til det er godt blandet. Bland i den hakkede sprikosen.

Hell blandingen opp i paiskallet i kakeformen, sett formen inn i ovnen igjen, og la det steke i 40 minutter. Slå av stekeovnen og la kaken stå der 1 time, til den er avkjølt.

La kaken stå i kjøleskapet og avkjøles i 2 timer før servering. Anrett appelsin- og sitronskiver samt strimler av appelsin- og sitronskall på toppen. Dryss på litt melis over og server.

Tips:
Du kan også bruke appelsinmarmelade til pynt som på bildet. Smør geleen fra marmeladen (som kan tynnes litt ut først) utover kaken og dander appelsinstrimlene på toppen. 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant
+
Tester
Den store akevittguiden

Med disse er du i akevitthimmelen - men det er 227 andre å velge blant

Her er oversikten over årets nye akevitter og de 230 akevittene Apéritif har testet de siste årene og som fortsatt er å få tak i. Selvsagt med forslag til hva du kan bruke dem til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin
+
Godbiter i pollisten

Her får du et nytt syn (og smak) på chilensk vin

Gjennom gamle og upodete vinstokker, økologisk dyrking og forsiktig vinmaking skaper De Martino et nytt og spennende møte med chilensk vin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Old-school rødvinskupp fra Portugal
+
Ukens vin

Old-school rødvinskupp fra Portugal

149,90 er utrolig billig for denne økologiske vinen som representerer en solid tradisjon fra det indre av det portugisiske høyland.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fyll kyllingfileten med godsaker
Dagens rett
Kyllingfilet fylt med krydder og ost

Fyll kyllingfileten med godsaker

Gjør kyllingfileten sommerlekker med sesongens friske grønnsaker. Med denne oppskriften og drikkeforslaget er du på sikker grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du november-utgaven 2025 av Apéritif magasin

Opplev storsatsingen på Nasjonalbiblioteket med Credo og Heidi Bjerkan, møt verdens mest toneangivende kokk gjennom de siste tiårene, Ferran Adria og verdens mest bærekraftige restaurant Aponiente, blant annet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her