Siamesiske koteletter
Dennis Jørstad

Siamesiske koteletter

Fremgangsmåte

  1. Kotelettene benes, skjæres i porsjonsterninger (ca 2x2 cm) krydres godt med salt og pepper, og brunes i olivenolje. NB Skal ikke stekes ferdig, settes til side.
  2. Hvitløk og ingefær kjøres i hurtigmikser og blandes med løken skåret i grove stykker i en meget varm ovnsgryte med olivenolje. Stekes uten å brunes under konstant omrøring i 4 til 5 minutter. Karrien tilsettes og "svis" av (samme høye varme som før) i ca. 2 minutter.
  3. Hell på appelsinsaften eller hvitvinen og sørg for at alt løsner fra gryten og reduser i noen minutter.
  4. Ha i fløten og/eller kokosmelken. Vent til det koker og ha i kokos, rosiner og bananer i 2 cm lange biter. Vent på oppkok, ha i det stekte kjøttet. Smak og salt etter behov.
  5. Ha i brødsmuler og eventuelt varmt vann for riktig tykkelse på sausen. Smulene virker som jevning! Bland godt og sett i varm ovn med lokk på 175 grader i 45 minutter. Sausen skal ikke være for tynn.
  6. Serveres med basmati ris, lettrømme og strøkokos.
  7. Hvis man treffer riktig, skal bananene under ovnskoking stivne litt til, og få en kjøttaktig konsistens (med banansmak), derav navnet Siamesiske koteletter.

Sendt inn av Dennis Jørstad

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Inviter til festmiddag med steinbit
Dagens rett

Inviter til festmiddag med steinbit

Denne retten ser kanskje vanskelig ut, men er ikke det, bare sabla god.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne varmer godt etter skituren
Ukens drink

Denne varmer godt etter skituren

Det fine er at du kan bruke whiskyen du har i skapet. Drinken vil forandre karakter etter hvoedingrediensen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her