Sitronkuler med kesam og gin
Sverre Sætre og Erling Sundal

Sitronkuler med kesam og gin

Denne oppskriften er komponert av kanskje Norges beste konditorer Sverre Sætre. Det kjenner du smaken når du har laget de.

Fremgangsmåte

Finhakk sjokoladen. Kok opp kremfløte, sitronsaft og glukose, og tøm det over den finhakkede sjokoladen. Start med å røre i midten av bollen i små sirkler med en slikkepott. Rør til du får en glatt masse. Dersom du ikke får blandingen smidig og glatt, kan den med fordel kjøres litt med stavmikser eller i matprosessor.

Avkjøl massen til 34 °C. Rør inn romtemperert smør, kesam og gin. Sett massen til avkjøling natten over ved 12-16 °C. Når massen er stivnet, lager du kuler på størrelse med et kirsebær med et kulejern eller en liten skje.

Dypp kulene i temperert melkesjokolade, og rull dem i melisen. La kulene ligge en stund i melisen slik at sjokoladen stivner.

Tips: Du kan godt bruke hvit sjokolade i stedet for melkesjokolade.

Her finner du alle våre oppskrifter på konfekt

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Kilde Sverre Sætre og Erling Sundal

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet
+
Tester
Nyheter rødvin november 2026

Fantastiske Cote Rotier viser 2024-årgangens klassiske storhet

Blant de 450 testede rødvinsnyhetene i november holder Rhone og Rostaing fortet, men også lenger sør i dalen er det, ikke overraskende, knallgode viner å finne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo
Dagens rett

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo

Selv om kongekrabbe er en eksklusiv råvare med god egensmak, tåler den litt juling som i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Oksehalegryte med svarte oliven og gulrotpuré er som skapt for søndagmenyen
Dagens rett

Oksehalegryte med svarte oliven og gulrotpuré er som skapt for søndagmenyen

Oksehalet trenger lang tid på ovnen og er det noen mange har på søndager er det nettopp tid. Belønningen er utrolig god smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her