Sitronkuler med kesam og gin
Sverre Sætre og Erling Sundal

Sitronkuler med kesam og gin

Denne oppskriften er komponert av kanskje Norges beste konditorer Sverre Sætre. Det kjenner du smaken når du har laget de.

Fremgangsmåte

Finhakk sjokoladen. Kok opp kremfløte, sitronsaft og glukose, og tøm det over den finhakkede sjokoladen. Start med å røre i midten av bollen i små sirkler med en slikkepott. Rør til du får en glatt masse. Dersom du ikke får blandingen smidig og glatt, kan den med fordel kjøres litt med stavmikser eller i matprosessor.

Avkjøl massen til 34 °C. Rør inn romtemperert smør, kesam og gin. Sett massen til avkjøling natten over ved 12-16 °C. Når massen er stivnet, lager du kuler på størrelse med et kirsebær med et kulejern eller en liten skje.

Dypp kulene i temperert melkesjokolade, og rull dem i melisen. La kulene ligge en stund i melisen slik at sjokoladen stivner.

Tips: Du kan godt bruke hvit sjokolade i stedet for melkesjokolade.

Her finner du alle våre oppskrifter på konfekt

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Sverre Sætre og Erling Sundal

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her