Skinnstekt torsk med appelsinsaus, appelsinkokte gulrøtter og perlebygg med ruccola
Bente Pihlstrøm

Skinnstekt torsk med appelsinsaus, appelsinkokte gulrøtter og perlebygg med ruccola

En torskemiddag du sent vil glemme.

Fremgangsmåte

  1. Skyll fisken i kaldt vann og tørk av. Strø godt med salt på og la ligge.
  2. Skyll perlebyggen i kaldt vann.
  3. Kok opp vann med grønnsaksbuljongen og ha i perlebyggen. La simre på svak varme i 20 minutter.
  4. Ta deretter av lokket og vend inn resten av kokevannet. Rett før servering vender du inn et par never oppklippet ruccola.
  5. Mens perlebyggen koker setter du på en kjele med appelsinjuice og stjerneanis. Når det koker har du i gulrøttene oppdelt i pene skiver. La koke til knapt mørt, og sil av appelsinjuicen
  6. Sett på stekepannen og ha i engod klatt smør. Gi fisken en omgang med kvernet pepper før du legger bitene med skinnsiden ned i det brunede smøret. La fisken steke på middels varme i 4 minutter, før du snur den og lar steke 2 minutter på den andre siden rett før servering.
  7. Mens fisken steker pisker du inn 200 g kaldt meierismør i terninger i appelsinjuicen.
  8. Legg først opp perlebygg midt på tallerkenen. På den ene siden legger du opp gulrotskiver. Legg en porsjon stekt fisk på toppen, før du legger et lite speil med saus på motsatt side av gulrøttene.

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Bente Pihlstrøm

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her