Sunne skolebrød med bær
Brød og korn

Sunne skolebrød med bær

Litt grovt mel og blåbær eller solbær oppveier at bollene er søte. Da kan du unne deg en til. Med havregryn blir de enda saftigere og mer mettende.

Fremgangsmåte

  1. Del smøret i biter og la det bli romtemperert. Dette skal tilsettes deigen i slutten av elteprosessen.
  2. Rør ut gjæren ut i romtemperert melk og ha dette sammen med kardemomme, salt, sukker og mel i en bakebolle.
  3. Elt deigen godt for hånd eller på laveste hastighet i kjøkkenmaskin til den er smidig og slipper bakebollen. Tilsett det romtempererte smøret i slutten av elteprosessen.
  4. Dekk bakebollen med plast og la den heve på et lunt sted til dobbel størrelse, ca. 40 minutter.
  5. Ha deigen ut på et melet bakebord. Fordel deigen i 10 like store emner og trill runde boller. Sett bollene på stekeplate dekket med bakepapir og trykk dem litt ned på midten. Sett dem til etterheving i ca. 30-40 minutter.
  6. Lag et hull i midten av hver bolle og legg på 1 ss med vaniljekrem. Fortsett med å drysse 2 ss friske eller dypfryste blåbær og litt sukker oppå vaniljekremen.
  7. Stek dem midt i ovnen ved 225 grader C i ca. 10-12 minutter. Avkjøl på rist.
  8. Smør litt smeltet smør på bollen og dryss over kokos.

Cathrine Lillekroken fra Folldal skole står bak denne oppskriften som vant finalen i konkurransen om å lage “Fremtidens skolebrød 2011".

Her er det flere oppskrifter på skolebrød

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Brød og korn

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bytt ut fredagstacoen med dette
Dagens rett
Saltimbocca av svin

Bytt ut fredagstacoen med dette

Saltimbocca lages vanligvis av kalv - omtrent som schnitzel, men mørt svinekjøtt fra låret fungerer også veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye
Dagens rett

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye

Ishavsrøye er både delikat og lekker i smaken, samt lett å tilberede. Som i denne oppskriften som passer perfekt som helgemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her