Svensk Sjokoladekake
Foto: from_my_point_of_view

Svensk Sjokoladekake

Prøv en svensk variant på sjokoladekake - den er laget med kakaopulver. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

Visp lett sammen egg og sukker. Visp ut kakaoen i vann. Ha i blandingen. Rør om og sikt inn mel og bakepulver vekselvis med melken. Rør godt sammen til jevn masse.
 
Hell i en smurt kakeform, rund (24 cm) eller firkantet (20x20 cm). Stek  ved 175 grader i ca. 40 min. 
Avkjøl. 
 
Krem:
Rør mykt smør, melis og vaniljesukker hvitt og luftig i miksmasteren. Rør ut kakaopulveret i kaffen og tilsett i smørkremen sammen med melken. Rør til luftig og jevn krem. Ha i mer kaffe/melk hvis kremen er for tørr.
 
Ta kaken ut av formen og smør kremen på toppen og sidene. Om du ønsker, kan du dele den på langs og fylle med kakaokremen, men det er slett ikke nødvendig. 
 
Tips til ekstra smakstilsetning:

Bytt ut 1 dl av melken med 1 dl appelsinmarmelade i kakedeigen og all melken med appelsinjuice i kremen. Hakket mangokjøtt og mangojuice gjør samme nytten. Eller eplemos og eplemost.  

Sendt inn av Siv Bentehaugen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med en squash- og kikertburger er kjøttfritt uproblematisk
Dagens rett

Med en squash- og kikertburger er kjøttfritt uproblematisk

Ingredienslisten for en god veggisburger er lang, men det sikrer også mye å tygge på og ikke minst mer smak enn hva du får til med kjøtt alene. Tar du utfordringen?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
+

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca

Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her