Torsk med blomkålpure, blåskjellsaus, ramsløkolje og jordskokkchips
Morten Brækken, Nord & Natt

Torsk med blomkålpure, blåskjellsaus, ramsløkolje og jordskokkchips

Fremgangsmåte

Fiskefiletene legges i en saltlake for å trekke til seg salt og bli "fast i fisken» i ca 20 min.

Blomkålpure:
Kutt sjalottløk og små biter og fres i kjele med passende lokk. Kutt blomkål i buketter og ha i kjelen med sjalottløk, hell på melk og vann og sett på lokk. 

Den skal stå i ca 30 min på middels varme og husk på å røre rundt med jevne mellomrom. Kjøres på blender eller med stavmikser til glatt pure.

Blåskjell saus:
Start med å lage en god blåskjell kraft. Kutt alle grønnsakene smått og ha en varm kjele med lokk klart. Ha alle ingrediensene i kjelen og rør rundt i ca 10 sek før du tilsetter hvitvin. Da skal det frese skikkelig godt pass på å sette på lokket raskt etter så dampen ikke forsvinner. Kok til skjellene har åpnet seg helt (ca 10-15 min) og sil av kraften over i en ny kjele. Tilsett kremfløte og kok inn til en god kremet konsistens.

Ramsløkolje:
Kjør ramsløk og olje i ca 15 på blender med 1 ts salt hvis du bruker fersk ramsløk. Sil av. Oppbevares kjølig og holder en uke.

Jordskokkchips:
Start med å varme nøytral olje ca 2 cm opp i en kjele/kasserolle. Test med en tresleiv om den er varm nok. Den skal piple og boble litt i sleiven. Sørg for å ha en brett eller liknende med kjøkkenpapir klart til avkjøling.

Skiv jordskokkene tynt på mandolin og ha dem i frityrkjelen. Friter dem gylne og ta dem opp og legg dem på papir. Ha litt salt over mens de er varme. 

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Morten Brækken, Nord & Natt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik skjærer du fenalår
Mat

Slik skjærer du fenalår

Fenalåret har mye smak. Kunsten ligger i å skjære det på mest mulig smaksfornuftig vis.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er de beste alkoholfrie drikkene du finner på polet og spesialbutikker
+
Tester
Alkoholfritt

Dette er de beste alkoholfrie drikkene du finner på polet og spesialbutikker

Når du likevel er på polet eller butikken, kan du kjøpe med deg noen gode alkoholfrie alternativer laget av norskdyrket frukt, av importerte bær, musserende te, imponerende vin - eller øl - alle helt uten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her