Torsk med juvelsalat og skorsonerrotcrisp
Silje Daugstad

Torsk med juvelsalat og skorsonerrotcrisp

Fremgangsmåte

Start med å skjære torskefileten i porsjonsstykker a 200 gram pr. person. Smør skinnsiden med olje og legg skinnsiden ned i en ovnsfast form. Finrasp skall fra 1 stk sitron, helst økologisk, eller veldig godt vasket. Strø dette over fiskestykkene, og sett hele formen i forvarmet ovn på ca. 180 grader i ca. 10 minutter.

Kok opp grønnsaksbuljong. Ta av varmen og tilsett couscous. La det dampe ferdig ca. 10 minutter til couscousen er mør.  Tilsett juicen av 1 sitron. Deretter fluffes couscousen over på et serveringsfat, bruk helst gaffel til dette. Ha i rosiner/sultanas, granateplekjerner, appelsinfiletene og dryss over persille.

Skru av ovnen, og åpne opp ovnsdøren slik at dampen slippes ut og fiskefiletene kun holder seg varme på ettervarmen frem til servering.

Varm opp olje i en tykkbunnet kjele, til oljen holder ca. 160 grader. Skrell skorsonnerøttene, og bruk gjerne en ostehøvel til å lage lange remser/strimler. Strimlene frityrstekes til de er gylne, slik at de ser omtrent ut som lange potetchips. La srimlene renne av på lo-fritt kjøkkenpapir, og tilsett salt etter smak.

Legg gjerne opp på individuelle tallerker, men jeg liker best å servere 'family-style' slik at alle kan forsyne seg av det de vil selv. Ett stk fiskestykke hver, så mye couscoussalat og skorsonnecrisp som de vil. Salt og pepperbøssene står også på bordet, det er individuelt hvor mye smak man liker.

Serveres umiddelbart til sultne gjester - det er de som skal vente på maten, ikke omvendt

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Her finner du mange flere oppskrifter med skrei og torsk

Her finner du mange oppskrifter med torsk

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Silje Daugstad

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin
+
Mat og vin i kombinasjon

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin

At smeltet ost kan gi så mye smak alene, bare med følge av gammelt brød, vet bare den som allerede er en tilhenger av ostefondue på ekte sveitsisk vis. Den perfekte kveldskos som er lett å rigge til selv midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Raser mot Oslos bystyre

Den nye videregående skolen for yrkesfag i Oslo sentrum er nå skrotet av bystyret til stor frustrasjon for bransjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her